Kürdistan Bölgesel Yönetimi petrol akışını durdurdu

Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Kerkük-Yumurtalık boru hattına saldırı düzenlendiği gerekçesiyle petrol akışını durdurduğunu açıkladı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattına Şanlıurfa il sınırları içinde yapılan saldırı nedeniyle dün geceden itibaren Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatının durduğunu açıkladı.

Bölgesel Yönetimin, Kerkük-Yumurtalık boru hattına Şanlıurfa'da düzenlenen saldırı sonrası petrol akışının durduğunu açıklamasının ardından Türkiye resmi makamları tarafından henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, "Türkiye sınırları içinde Şanlıurfa'daki sabotaj nedeniyle Kürdistan Bölgesi'nden Ceyhan Limanı'na yapılan petrol sevkiyatı durdurulmuştur." ifadeleri kullanıldı.

"Saldırı Kürt halkının rızkına yöneliktir"

Açıklamada, Peşmerge güçlerinin yürüttüğü savaşa ve Kürdistan'daki ekonomik krize değinilerek, "Bu saldırı doğrudan Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halkın rızkına yöneliktir. Hükümet, IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin maaşlarını ve ihtiyaçlarını da bu petrol hattından sağlamaktadır." denildi.

Türkiye'den saldırıları durdurması ve güvenliği arttırması talebinin dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türkiye hükümetinden güvenlik önlemlerini arttırmasını talep ediyoruz. Çünkü bu tür saldırılar Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halka büyük zarar vermektedir. Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle hükümetimiz Peşmerge maaşlarını güçlükle karşılamaktadır. Çünkü petrol geliri oldukça azalmış durumdadır. Bu saldırı Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge güçlerinin terörizme karşı mücadelesine büyük zarar vermektedir."

Bölgesel Yönetimin açıklamalarına karşın Türkiye resmi makamlarının konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor.

'Şanlıurfa bölgesinde sabotaj' iddialarını araştırdığımız Şanlıurfa Valiliği kaynakları ise il sınırları içinde boru hattına yönelik herhangi bir sabotajın olmadığını belirttiler.

Bu durumda petrol sevkiyatının neden durdurulduğu merak konusu oldu. (Osman Gülebak-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler