Lavrov: Golan Tepeleri Suriye’nindir

​Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Golan Tepeleri'nin kesinlikle Suriye toprağı olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepelerini Siyonist işgalcilerin toprağı olarak tanıması ile ilgili bir gazeteye röportaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya'nın Golan Tepeleri'ne ilişkin pozisyonu değişmemiştir. Golan Tepeleri kesinkes Suriye'nindir." dedi.

Lavrov, Mısır'da yayınlanan El Ahram gazetesine verdiği röportajında şunları söyledi: "Rusya'nın Golan Tepeleri'ne ilişkin pozisyonu değişmemiştir. Golan Tepeleri kesinkes Suriye'nindir. ABD'nin israil tarafından işgal edilmiş Suriye toprağının (Golan Tepeleri) ilhakını tanıması, BM Sözleşmesi'nin, uluslararası hukuk prensiplerinin ve başta 479 numaralı olmak üzere bir dizi BM Güvenlik Konseyi kararının açık bir ihlalidir."

"Washington uluslararası toplumun kazanımlarına bir son vermenin ve herkes tarafından kabul edilmiş uluslararası hukuki temeli yok etmek istiyor" diyen Lavrov, ABD'nin Golan Tepeleri'nde siyonist işgalcilerin egemenliğini tanımasının, buradaki Suriye ve işgal güçlerini ayıran bir tampon bölge oluşturulmasını da öngören 1974 tarihli ateşkes anlaşmasını da tehlikeye attığını belirtti. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler