​Diyarbakır'ın Çınar ilçesi kırsalında 3 leopar yavrusunu gören köylüler İLKHA'ya konuştu.

Çınar'a bağlı Karabudak (Sıpyag) köyünde 3 leopar yavrusunu gören köylüler, Jandarma ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne haber verdiklerini söyledi.

İlçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan Karabudak köyü sakinlerinin haber vermesi üzerine bölgeye gelen Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından alanda dron ile arama-tarama çalışması başlatıldı.

Afrika ülkelerinin vahşi hayvanlarından biri olarak bilinen leoparın Çınar'ın kırsalında görülmesi çevrede ikamet eden vatandaşları tedirgin etti.

Leoparı gördüğünü söyleyen Karabudak köyü sakinlerinden Abdülkadir Kızıltoprak, "Biz evdeyken kardeşim bize telefon açtı, burada bir hayvan gördüğünü söyledi. Ben ile amcaoğullarım buraya gelip baktığımızda hayvanları gördük, kedi yavrusu gibiydi. İki dişi, bir erkek olmak üzere 3 taneydi. Baktık, fotoğrafını çektik ve yerine bıraktık. Ertesi gün gelince yerinde yoktu. Burada kuzuları otlatan amcamın oğlu, yavru hayvanları annesinin ağzına alarak 2-3 sefer şeklinde götürdüğünü görmüş. Karakola, doğa korumaya haber verdik, geldiler, herhangi bir ize rastlanmadılar." dedi.

Geçmiş yıllarda çevre köylerde de leopar izine rastlanıldığını belirten Kızıltoprak, "Buradan Çınar'a doğru 8 kilometre uzaklıkta olan Solmaz köyünde 6 yıl önce görülmüştü. Onun dışında da herhangi bir ize rastlanmamıştı. Nesli tükenmekte olan bir hayvandır. Muhtemelen ya başak ya da leopardır. Daha önce böyle bir şeye rastlamadım." ifadelerini kullandı.

Gördüğü yavru hayvanın vahşi bir hayvan olduğuna kanaat eden Kızıltoprak, "Yaklaşık köyden 2 kilometre uzaklıkta. Yabani kedi olsa bilmiyorum ama kedi olabileceğini zannetmiyorum. Yenidoğan bir şeydi, gözleri bile açık değildi, kuyruğu vardı. Kuyruğu kısa, ucu sivriydi." şeklinde konuştu.

Bölgeye gelen ekiplerinin leoparı yakalayabilmek için fotokapan bırakacakları iddia ediliyor. (Ramazan Zeren, Ahmet Uçar, Cihan Çetin – İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler