Lice-Kocaköy-Hazro üçgeninde çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Diyarbakır'ın Lice, Kocaköy ve Hazro ilçeleri kırsalında yapılan operasyonlarda çok sayıda mühimmat ele geçirilirken, bir PKK'li de öldürüldü.

Lice, Kocaköy ve Hazro üçgenin de yapılan operasyonlarda çok sayıda mühimmat, 14 ton uyuşturucu madde ele geçirilirken, bir PKK'li de öldürüldü. Operasyonlar kapsamında 12 kişi de gözaltına alındı.

Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada; Cumhuriyet Başsavcılığından alınan kararlara Lice, Kocaköy ve Hazro ilçeleri mülki sınırları içerisinde bulunan 9 köy ve 3 mezrada toplam 310 ev ve eklentisinde arama yapıldığı belirtildi. Açıklamada aranan 8 kişinin ve onlara yardım yataklık yaptıkları belirtilen 4 kişinin de gözaltına alındığı, daha sonra 4 kişinin "1111 sayılı Askerlik Kanunu gereği tebligat yapılarak" serbest bırakıldığı ifade edildi.

Açıklamada, ele geçirilen mühimmatlara ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Bir adet kaleşnikov piyade tüfeği, bir adet RPG-7 Roketatar, 4 adet RPG-7 mühimmatı, 4 adet RPG-7 sevk fişeği, 6 adet tabanca, bir adet av tüfeği, 30 adet şarjör, bin 78 adet muhtelif fişek, bir adet silah dürbünü, 23 takım kıyafet, bir adet güneş paneli, bir adet kütüklük, bir adet diz üstü bilgisayar, 3 adet cep telefonu, 2 adet fotoğraf makinesi, 9 adet kayıp/sahte plaka, 450 kilogram muhtelif yiyecek maddesi ile örgütsel doküman ele geçirildi."

Açıklamanın devamında, "BTö mensuplarına ait bir adet sığınak tespit edilmeyi müteakip, kullanılamaz hale getirilmiş, teröristlerce 150 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak hazırlanmış 5 adet EYP, 8 adet EYP ateşleme düzeneği ve 65 adet elektrikli fünye tespit edilmeyi müteakip, Patlayıcı Madde İmha Timi marifetiyle yerinde tahrip edilmiş, BTö mensuplarınca yağmalanmayı müteakip, bombalı araç yapımında kullanılacağı yönünde istihbarı bilgi bulunan 3 araç ele geçirilerek, adli işlemlerin gerçekleştirilmesi maksadıyla ilgili İlçe J.K.lıklarına nakledilmiştir." denildi.

Açıklamanın sonunda toplam 14 ton 933 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildiği de belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler