Malatya'da PKK bombacısı öldürüldü

Malatya'ya bombalı saldırı için geldiği belirlenen bir PKK'li, aracıyla patlayıcı madde taşıdığı esnada düzenlenen operasyonla öldürüldü.

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bombalı saldırı hazırlığında olan bir PKK'li, ihbar üzerinde düzenlenen operasyonda öldürüldü.

Konuyla ilgili Malatya Valiliğinden yapılan açıklamada, bugün saat saat 00.05 sıralarında 155'i arayan bir vatandaşın Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mezarlığı mevkiinde bir kişinin toprağı kazdığı, çıkardığı birtakım malzemeleri yanında bulunan beyaz renkli arabanın bagajına koyduğu ve söz konusun kişinin aynı zamanda uzun namlulu silah taşıdığı bilgisini aktardığı belirtildi.

Açıklamada, Malatya İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından koordineli olarak gerçekleştirilen titiz ön çalışma neticesinde söz konusu bölgede bir erkek şahsın yanında uzun namlulu silah olduğu halde jelikan olarak tabir edilen bidonlardan çıkardığı beyaz bir takım malzemeleri gömülü olduğu yerden çıkararak araç içerisine yerleştirdiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Gerçekleştirilen operasyonda yapılan "dur" ikazına, ateşle karşılık vermesi üzerine gerçekleşen kısa süreli çatışma neticesinde örgüt mensubunun öldürüldüğü bildirilen açıklamada, "Şahsın üzerinde ve araçta yapılan incelemelerde; şahsın üzerinde kendi fotoğrafı yapıştırılmış A. Z adına düzenlenmiş sahte kimlik ile bir adet AK 47 Kaleşnikof marka silah ile bu silaha ait dört adet dolu şarjör, 8 Varil içerisinde 500 kilo civarı Amonyum Nitrat, 1,5 kilo civarı plastik patlayıcı (İlk değerlendirmede A4 Plastik Patlayıcı), infilaklı fitil, pil blokları, açma kapama butonları ve sigortaları, 8 adet fünye ve bomba düzenekleri ele geçirilmiş. Ele geçirilen 44 plakalı 97 model opel vectra beyaz binek aracın H.I isimli şahıs tarafından 09.05.2017 tarihinde ilimizde tescil edildiği ve örgüt mensubuna verildiği değerlendirildiği, aynı zamanda H. I isimli şahsın 18.05.2017 tarihinde Diyarbakır ilinde de bir kamyonet satın aldığının tespit edilmesi üzerine Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ile kurulan koordine sonucunda adı geçen şahıs ile yine örgüt adına saldırı eyleminde kullanılacağı anlaşılan 73 AH 544 Plaka Sayılı kamyonetin yakalanması sağlanmıştır.

öldürülen PKK'li Diyarbakır nüfusuna kayıtlı

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve TEM Şube Müdürlüklerince devam eden çalışmalarda öldürülen PKK'linin Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Azad Güle kod adlı Hüseyin Gümüş isimli kişi olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, Gümüş'ün 2016 yılı Mart ayında İzmir ilinden PKK'nin kırsal alan yapılanmasına katıldığının öğrenildiği belirtildi.

"Uzaktan kumandalı bombalı araç saldırısı tarzı büyük bir eylem önlenmiştir"

PKK'li Gümüş'ün eylem hazırlığında olduğu vurgulanan açıklamada, "Söz konusu örgüt mensubu hakkında Emniyet güçlerimizce eylem ve hedef tespiti amacıyla yürütülen titiz çalışma neticesi şahsın birkaç gündür ilimiz merkezinde kamu binalarına ve Emniyet güçlerimize yönelik keşif faaliyetlerinde bulunduğu kamera görüntülerinin incelenmesinden anlaşılmıştır. Uzaktan kumandalı bombalı araç saldırısı veya fedai tarzı büyük bir eylem önlenmiştir. Etkisiz hale getirilen örgüt mensubuna yardım ve yataklık eden şahısların tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler