Mardin Değerlerini Koruma ve Yaşatma Derneği faaliyetlerine başladı

Kentte yeni kurularak faaliyetlerine başlayan Mardin Değerlerini Koruma ve Yaşatma Derneği yönetimi, İLKHA Mardin Bürosunu ziyaret ederek, yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Mardin Değerlerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Beşir Güneş ile Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Güneş, İLKHA Mardin Bürosunu ziyaret etti. Güneş, derneğin kuruluş gayesi ve amaçlarıyla ilgili bilgi verdi.

"Amaçlarının asırlar boyu kökleşmiş tarihinin korunmasında ve yine asırlar boyu barış, kardeşlik köprüleriyle huzurun ana merkezi konumunda olan Mardin'i gelecek nesillere daha doğru ve anlaşılır bir şekilde aktarmaktır." diyen Güneş, bu konuda herkesten destek beklediklerini dile getirdi.

Kurdukları dernekle Mardin'in içinde barındırdığı farklılığı, her alanda yapılabilecek faaliyet ve argümanlarla destekleyeceklerini kaydeden Güneş, şunları söyledi: "Yüzyıllar boyu kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmede köprü vazifesi gören Mardin; bölgemizde, ülkemizde ve hatta zaman zaman dünya kulvarında önemli bir konumda yer almaktadır. Dört din ve dili bağrında muhafaza eden Mardin, kültür zenginliğinin yanında, mahalli yemekleri ve misafirperverliğiyle de gönüllerdeki yerini almaktadır."

Mardin'in geniş Mezopotamya manzarasıyla Anadolu'nun gözbebeği olduğunu anımsatan Güneş, "Zenginliği ve verimliliğinin yanında uçsuz bucaksız görünümüyle turistlerin ilk dikkat çektiği noktaların başında gelmektedir. Mardin medreseleriyle, camileriyle, abbaralarıyla ve en önemlisi tüm ihtişamıyla geçmişte hiçbir düşmana geçit vermeyen ve turizme açılması beklenen Mardin Kalesi'yle tüm duygulara hitap eden eşsiz bir hazinedir. İşte derneğimiz Mardin'in ele avuca sığmayan tarihi mekanlarını, eserlerini, duayen şahsiyetlerini, kültür mozaiğini her alanda tanıtmak ve Mardin'i içinde bulunduğu kadim zenginliğinin dışına çıkartarak, farklı argümanlarla olumsuz tanıtım yapan kişilere ve etkinliklere karşı Mardin'in içinde bulunduğu asıl farklılığı sunarak doğruları aktarmak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca gençlerin bir arada bulunarak Mardin adına yeni fikirler sunmaları, kaynaşması ve toplum yararına faaliyetler yürütmesi amacıyla da kurulmuştur." dedi.

Güneş, dernek faaliyetlerinin önemli bir bölümünün de gençlere yönelik çalışmalardan oluşacağını da sözlerine ekledi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler