Mardin'de 15 Temmuz şehitleri anısına fidan dikildi

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan 249 şehidin anısına Mardin'de 249 fidan dikildi.

Mardin Valiliği ve Orman İşletme Müdürlüğünce Nusaybin Karayolu Karlıca mevkiinde 15 Temmuz şehitleri anısına fidan dikimi etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte; 249 şehidin her biri adına hazırlanan 249 fidan dualar eşliğinde toprakla buluşturularak hayat suyu verildi. Şehitlerin adının yazılı olduğu künyeler ise ağaçların yanına dikildi.

Etkinlikte konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman, hain darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçtiğini, bu hain darbe girişiminde 249 kişinin şehit olduğunu hatırlattı.

Şehit düşenler için birer fidan diktiklerini belirten Yaman, "İlimizde 6 gün süreyle farklı programlar yapıyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişiminde vatan evlatlarımız şehit oldu. 249 vatan evladımız için, Orman İşletme Müdürlüğümüzle birlikte milletvekillerimiz protokol üyelerimiz, sivil toplum kuruluşları ve değerli Mardinli hemşerilerimizle beraber her şehit olan canımız için birer fidan diktik. Bu ormandaki ağaç sayısını her şehidimizin adını vererek sayısını artırdık. Allah, bu tür hainlikleri ülkemizden uzak tutsun. Türk milleti her zaman olduğu gibi bu hain darbede de gerekli duruşu ve hassasiyeti gösterdi. Bu mücadele milletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğindeki bir zafer mücadelesidir. Onda da başarılı oldu." diye konuştu.

Yaman, "Türkiye Cumhuriyeti hem komşu ülkelerden gelen hem de ülke içindeki terör örgütleri ile mücadelesini sürdürüyor. FETÖ, PKK ve DEAŞ ile mücadele yapıyoruz. Her türlü kanunsuzlukla mücadele ediyoruz. Allah devletimizi ve milletimizi bu hainlikliden, bu delaletten, hıyanetten ve zalimliklerden korusun inşallah." dedi.

Etkinliğe, Mardin Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Müftüsü İsmail Çiçek, İl Kültür Turizm Müdürü Alaaaddin Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Fidan dikiminin ardından bir alışveriş merkezinde Mardin Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "15 Temmuz Destanı Resim Sergisi"ne geçildi. Açılış kurdelesini Vali Yaman, İl Emniyet Müdürü Onar ile İl Milli Eğitim Müdürü Sarı kesti. Ardından sergilenen resimler tek tek gezildi. (Mehmet Aslan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler