Mardin'de girişimcilik eğitimi alanlara sertifika verildi

DİKA, Mardin'de KOSGEB iş birliğiyle düzenlediği uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlayan 83 girişimciye sertifika verdi.

Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA), KOSGEB iş birliğiyle düzenlendiği uygulamalı girişimcilik eğitimleri sona ererken, 83 girişimciye sertifika verildi.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifika töreni DİKA Genel Merkez binasının konferans salonunda yapıldı.

Burada katılımcılara hitap eden DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, 2016 ile 2017 yılında bine yakın girişimciye eğitim vererek, sertifikalarını sunduklarını söyledi.

Avrupa'da girişimcilik yaşının 23-24 olurken, Türkiye'de bunun 34 olduğuna dikkat çeken Altındağ, bu yaş durumunun geriye çekilmesi gerektiğini belirtti.

Kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi ve kurumsal hafızasının arttırılması amacıyla bu eğitimlere devam edeceklerini ifade eden Altındağ, özellikle toplumun, genç girişimlerin yolunu açması gerektiğini dile getirdi.

Altındağ, "Özellikle gençlerin arasında temel kural şu: Üniversiteyi bitireceğim, KPSS'ye hazırlanıp kazanacağım ve memur olacağım. Aslında dışarıya baktığınız zaman onlarca çok güzel işler var. Bu işlere de yönelmek lazım. Bu yüzden KOSGEB ile beraber verdiğimiz eğitimlerin sonunda 400 genç girişimciye sertifikalarını verdik. Tabi, bunun yanında seçici davranmaya başladık. Yani 'Sertifikayı aldıktan sonra ne yapacaksın? Projen nedir?' diye sormaya başladık. Çünkü biz bu belgeyi duvarda asılması için vermiyoruz.  Çok genç bir nüfusumuz var ve bu genç nüfusun bir an önce yaşama entegre olması gerekiyor. Bu yüzden 'Lütfen proje hazırlayın!' diyoruz." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan 83 girişimciye sertifika verildi.

Törene; DİKA Genel Sekreteri Altındağ, KOSGEB Müdürü Serdar Altan, MÜSİAD Şube Başkanı Nurettin Kasap, Organize Sanayi Başkanı Nasır Duyan, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Toplumsal Dayanışma Federasyonu İbrahim Aydın, sanayiciler, meslek odalarının başkanları ve genç girişimciler katıldı. (M. Salih Keskin - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler