​Mardin’de görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelen MÜSİAD Şube Başkanı Nurettin Kasap, Mardin’in en büyük sorununun yol, su, elektrik değil; birlikte hareket edememek olduğunu söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, kentte yapan yerel ve ulusal medya mensupları ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

Bölge başta olmak üzere Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmelerden yerli otomobile, eğitim sisteminden cazibe merkezlerine, ABD'nin vize kararından bağımsızlık referandumuna kadar birçok konuyu gazeteciler ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte değerlendiren Kasap, ilk olarak referandum sonrasında Habur Sınır Kapısının kapatılmamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Bağımsızlık referandumunun sonucu Irak Kürt Bölgesel Yönetimine faturasının ağır olduğunu kaydeden Kasap, "Irak Kürtleri, Irak Devleti tarihinde olmadığı kadar ulaşmış oldukları kazanımlar, ekonomik, siyasi ve devlet gibi hareket etme imkânları kısa bir sürede kaybetti. Sevindiğimiz tek şey referandum sürecinden bu güne iç savaşın olmamasıdır. İşin ilginç tarafı Katalonya bölgesi de aynı dönemde bir bağımsızlık referandumuna gitmesi oldu. İspanya’daki şartlar Ortadoğu’ya göre çok farklı. Katalonya’da doğal bir süreç işlerken, Irak’ta uzaktan kumanda ile süreç tetiklendi. Irak’ta Mesut Barzani istifa etmek zorunda kaldı. Katalonya Başkan ve ekibi ise ülke dışına kaçtı." dedi.

Cazibe Merkezleri programına da değinen Kasap, "Cazibe Merkezleri için geçen hafta Başbakanımız yakın zamanda Cazibe Merkezleri Programı kapsamında desteklenecek firmaların açıklanacağını belirtti, yatırımcılar olarak bekliyoruz." diye konuştu.

Mardin’de yapımı süren 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) çalışmaların sürdüğüne işaret eden Kasap, "2. OSB’de altyapı çalışmaları devam etmektedir. Elektrik ve doğalgaz hariç 2-3 aya kadar yatırımcılar girebilecek aşamaya gelecek. Cazibe Merkezlerinin durumu netleştikten sonra arsa tahsisleri yapılmaya başlanacak." dedi.

Yerli otomobil üretimi hakkında taleplerini yenileyen Kasap, "Geçen yıl bu vakitlerde yerli otomobil üretiminin Mardin’de yapılmasına talip olmuştuk. Basın bu haberde üzerine düşen vazifeyi yaptı. Bir yıl sonra aynı tarihlerde Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding Yerli otomobil yapım ihalesini kazanan firmalar oldu. Halen hangi ilde yapılacağı kararlaştırılmamış, Firmalar doğal olarak 'hangi il daha fazla imkân sunarsa orda üretiriz diyorlar. Yatırımın ilimize kaydırılması için gayret göstermeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Mardin’in en büyük sorunu; yol, su, elektrik değil tek yürek, tek bilek olamamak ve birlikte hareket edememektir." diyen Kasap, "Siyaset, bürokrasi, STK, ticaret odaları, kanaat önderleri, iş adamları, basın gibi aktörlerle birlikte hareket edersek, tek ses olursak Mardin’i uçururuz. İlimiz işsizlikten kırılırken İŞKUR’un peşinden takılıp gidiyoruz, İŞKUR’la bir yere varamayız. Balık tutmayı öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Mardin’de proje yarışmaları başlatacaklarını açıklayan Kasap, "İnşallah Mardin ve ülkemiz için faydalı olacak proje fikirleri ortaya çıkar." dedi.

Liselere geçişteki yeni sisteme de değinen Kasap, sözlerine şöyle devam etti: "TEOG Sınavı kaldırıldı, liselere geçiş yeniden düzenlendi. Aslında Milli Eğitimde yapılan bütün değişiklikler hep daha iyiye ulaşmak içindir, ancak bir türlü ülkemizde eğitim konusunda arzu ettiğimiz başarılı sisteme hâlâ ulaşmış değiliz. Yeni sistemde nitelikli okullar hangileridir? Sınavla hangi okullara girilebilecek? Bu sorular da netleşse çocuklarımızın ve ebeveynlerimizin kafa karışıklığı azalacak. Hedefimiz olan ileri teknolojiye ulaşmak, gelişmiş ülkeler sınıfına girmek için mutlaka eğitim kalitesini arttırmamız gerekir."

Kasap, "Suudi Arabistan’da çok ilginç gelişmeler oluyor. Siyasiler, bürokratlar, prensler gözaltına alınıyor. Suudi Arabistan-Lübnan arasındaki gerilim de sürüyor. Bakalım bu işin sonu ne olacak.  ABD ile yaşanan vize sorunu çözülme aşamasına doğru gidiyor. Sanırım ABD Türkiye’ye karşı ağalık yapamayınca geri adım atmaya başladı, ya da başka senaryolar peşinde." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler