Memur eşleri için  ‘son üç yıl kesintisiz sigortalı olma’ şartı değişti

Memurların yer değiştirmelerinde eş durumu için kesintisiz üç yıl sigortalılık şartı, ‘son iki yıl içinde 360 gün sigortalı olmak’ şeklinde değiştirildi.

Memurların yer değiştirmelerinde memur olmayan eş yönünden son üç yıl kesintisiz sigortalı olma şartının kaldırılması Resmi Gazete 'de yayımlandı.

Konuyla ilgili konuşan Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, "Memur-Sen Konfederasyonu tarafından yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin daha ilk gününde bu konuda kamu işveren tarafıyla mutabakata varılmış bu sorun fiilen çözülmüştü. Söz konusu mutabakatın gereği olarak, bugün Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle kesintisiz üç yıl sigortalılık şartı, son iki yıl içinde 360 gün sigortalı olmak şeklinde değiştirildi." dedi.

Aynı uygulamanın öğretmenler için de geçerli olduğunu söyleyen Coşkun, şöyle devam etti: "Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde de eş durumu yer değiştirmelerde bahsi geçen çerçeve yönetmeliğe doğrudan atıf bulunduğundan söz konusu değişiklik öğretmenler yönünden de doğrudan hüküm ifade edecektir." (Osman Gülebak-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler