Meteorolojiden kar, kuvvetli rüzgâr ve don uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgeler için kar, kuvvetli rüzgâr ve don uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç) ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ankara, Kayseri, Sivas, Bolu ve Karabük çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle kar, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının; Batı kesimlerde 3 ila 6 derece artacağı, doğu kesimlerde 4-6 derece azalacağı beklenmektedir.

Rüzgârın; ülkemiz genelinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif ve orta kuvvette, Orta ve Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/sa) eseceği tahmin edilmektedir.

Zirai don ve kuvvetli rüzgâr uyarısı

Sabah ve gece saatlerinde zirai faaliyetlerin devam ettiği Ege Bölgesinin kıyı kesiminde hafif şiddette, Antalya, Adana, Osmaniye ve Hatay'da hafif şiddette zirai don tehlikesi bulunduğundan çiftçilerimizin ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Rüzgârın; Orta ve Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/sa) eseceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, kar savrulması nedeniyle görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bölgelerimizde hava durumu

MARMARA

Parçalı, doğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; Orta ve Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı, kuzey kesimleri ve zamanla doğusunun yer yer çok bulutlu, bu sabah ilk saatlerde Ankara, Kayseri ve Sivas çevrelerinin aralıklı ve hafif olmak üzere kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Bölge genelinin çok bulutlu, öğle saatlerine kadar kıyı kesimler ile Bolu ve Karabük çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölgenin doğusunda kuzeybatıdan yer yer kuvvetli(40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Bölge genelinin çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgârın; Orta Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatıdan kuvvetli olarak (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, Malatya dışında bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, doğusunun karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerinin yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Denizlerde hava durumu ne durumda?

Doğu Karadeniz ve Akdeniz'de fırtınamsı rüzgâr bekleniyor.

KARADENİZ

Çok bulutlu, doğusu yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), ilk saatlerde doğusunda kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), akşam saatlerinden sonra güneybatıdan 3 ila 5 (20-40km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, doğusunda akşam saatlerine kadar 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Parçalı ve az bulutlu, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), akşam saatlerinden sonra 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi.

EGE

Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), ilk saatlerde Güney Ege'de güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), akşam saatlerinden sonra 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, zamanla 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m, Görüş: Orta. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler