Midyatlı STK’lar çatışmalardan göç edenler için toplandı

Mardin’in Midyat ilçesinde PKK’nın aylardır bölgede yürüttüğü çukur siyaseti nedeniyle mağdur olan ailelere yardım amaçlı, STK'lar tarafından bir program düzenlendi.

Midyat Eğitim Bir-Sen temsilciliği tarafından tertip edilen programa Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ve Midyat'ta faaliyet gösteren STK Temsilcilerinin yanı sıra Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü vekili Abdulkadir Altay, Midyat Müftüsü Mehmet Şafi Bilik ile vatandaşlar katıldı.

Kocatepe kültür salonunda yapılan programda Eğitim Birsen Midyat temsilciliği başkan yardımcısı Mehmet Arslan Midyat'a göç eden mağdur ailelere yapılabilecek yardımlar konusunda bir değerlendirme konuşması yaptı.

PKK'nin şehir merkezlerindeki çukur siyasetine tepki gösteren Arslan konuşmasında, "Midyat STK'ları olarak göç eden kardeşlerimize ensar olmak amacıyla toplandıklarını söyledi. Şu an Nusaybin, İdil, Cizre, Dargeçit, Silopi ve Şırnak' tan çatışmalar nedeniyle ilçemize yaklaşık 15bin kişinin göç ettiğini ve göçün devam ettiğini tespit ettik. Bu ailelerden durumları kötü olanlardan 750 ‘si Kaymakamlıktan yardım talebinde bulunmuştur. Mağdurların eğitim, barınma, sağlık ve yakacak ihtiyaçlarını karşılamak için Midyatlı STK'lar olarak ortak bir yardım komisyonu kurmalıyız. Bu minvalde bazı tedbirler almalı, Suriyelilere yaptığımız yardımların aynısını bu kardeşlerimize de yapmalıyız". dedi.

Mağduriyetleri gidermek için bazı önerilerde bulunan Arslan bunları şöyle sıraladı;
- Göç eden aileleri tespit etmek ve yardım etmek için bir fon oluşturulmalı,
-İş yerleri zarar gören esnafın vergi borçları ertelenmeli ya da silinmelidir ve göç ettikleri yerlerde iş kurmaları için kredi imkanları sağlanmalıdır.
- Eğitim imkanlarını kaybetmiş öğrenciler için tedbirler alınmalı özellikle ara sınıf öğrencileri için bir çözüm bulunmalıdır.
- Lise öğrencileri için göç ettikleri yerlere nakillerinin yapılmasına engel olan kontenjan sınırı kaldırılmalıdır.
-Muhtaç aileler için ulusal bazda yardım kampanyaları düzenlenmelidir." dedi.

Program Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu'nun yaptığı konuşmayla devam etti.

Tüm mağduriyetlerin sebebinin PKK'nin çukur siyaseti olduğunu belirten Miroğlu " Bizler ortak bir tarihe sahip bir toplumuz. Bu birlikteliğimizi bozmak isteyenler her yolu denemektedirler. Ama amaçlarına ulaşamadılar ve ulaşamayacaklar. İç göçe sebep oldular ve 90 bin vatandaşımızı yerlerinden ettiler. Bu mağduriyetleri gidermek için her platformda bu sorunu dile getireceğiz. Midyat'a göç eden ailelere her türlü desteği sağlamak için elimizden geleni yapacağız.
Ülkemizde yaşanan bu soruna Dünya ülkeleri kayıtsız kaldıkları gibi, PKK'yi destekleyenler de mevcuttur. Bu çatışmaların yaşanmasında PKK'ye silah verenlerin de parmağı var". dedi.

Program bazı STK Temsilcilerinin önerilerde bulunmasının ardından sona erdi. (Süleyman Tunç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler