Midyat'ta Kurban Bayramı bereketi

Mardin'in Midyat ilçesinde Kurban Bayramı'na sayılı günler kala çarşı-pazarda bayram bereketi yaşanıyor.

Bir kaç gün öncesine kadar bomboş olan çarşı-pazar, bayrama sayılı günler kala bereketiyle gelen Kurban Bayramının yoğunluğu yaşanıyor. Bu yoğunluğun sebeplerinden biri de özellikle Nusaybin, Dargeçit ve İdil gibi çevre ilçelerde bayram tezgâhlarının kurulamaması nedeniyle halkın bu ilçelere nazaran daha sakin olan Midyat'a gelip alış-veriş yapmaları yoğunluğa sebep olurken, ödeme sıkıntısı çeken esnafın da yüzünü güldürüyor.

Manavından terzisine, berberinden giyimcisine, ayakkabıcısından tuhafiyecisine tüm esnaf bu durumdan memnun kalarak Kurban Bayramı bereketiyle geldi ifadelerinde bulundular.

Bu yoğunluk hakkında konuşan yaşlı bir amca :

"Eski bayramlara göre çok kalabalık olmasa da diğer ilçelere göre Midyat yine iyi gibi duruyor. Esnaf dükkânını açıp tezgâhını kurabiliyor. İstiyoruz ki artık olaylar son bulsun, halkımız rahat bir şekilde bayram alışverişini yapsın, artık kan akmasın barış olsun. Huzur içinde bir bayram geçirelim. Kim barışı tesis ederse, Allah ondan razı olsun diyeceğiz."

Bir yıldır Midyat'ta terzilik yaptığını belirten ve ismini vermek istemeyen Suriyeli bir vatandaş duygularını şöyle dile getirdi:

"Biz fakirlikten değil, zulümden kaçıp buraya geldik. Buruk bir bayram geçiriyoruz. Artık bu savaşlar son bulsun. Kimse bu durumdan kârlı çıkmaz. Siyasi ihtiraslar yüzünden, komple bir halk mağdur ediliyor. Kurban Bayramı'nın bu durumun sona ermesine vesile olmasını diliyoruz."
Midyat'ta Giyimciler çarşısı diye bilinen 2.caddede, gündüz vakti sıcak havaya rağmen halkın bayram alışverişinde bulundukları görülürken, çeşitli bayram şekerleri tezgahlarda yerini aldı.

Bayram hareketliliğinin arefe gününe kadar devam etmesi bekleniyor. (Süleyman Tunç- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler