Memur-Sen Şanlıurfa Temsilcisi İbrahim Coşkun, "Millet iradesine vesayet, milletin inanç ve değerlerine esaret hedefleyenler pusuda bekliyor, boş durmuyorlar." dedi.

Memur-Sen Şanlıurfa Temsilcisi İbrahim Coşkun, yayımlamış olduğu basın açıklamasıyla, Danıştay savcısının TSK’daki başörtüsü ile ilgili hazırlamış olduğu mütalaaya tepki gösterdi.

Coşkun, açıklamasının başında,  siyasetin ve devletin millet iradesi doğrultusunda hak ve özgürlükler temelli bakışla, sonuç üretme hassasiyetiyle davranmasından rahatsız olanlara dikkat çekti.

Coşkun, "Bu zevat, millete ve değerlerine, sivilleşmeye, özgürleşmeye ve demokratikleşmeye dair kinini ve vesayet hedefini farklı kulvardan ve sonunda duvara toslamaları kaçınılmaz yollardan ifşa ve icra etmeye devam ediyorlar." dedi.

Coşkun açıklamasında, Halkın Kurtuluş Partisinin, TSK bünyesinde görev yapan kadın personelin "Başını örterek görev yapma hakkından" yararlanılmasını sağlayan yönetmeliğin değişikliğinin iptali istemiyle Danıştay’a dava açtığını hatırlattı. Çoşkun, "Danıştay Savcısı tarafından da hem milletin değerleriyle, hem Türkiye’nin gerçekleriyle, hem de demokrasinin, insan haklarının ve insan onurunun gerekleriyle bağdaşmayan içerikte mütalaa yazılmıştır. Açılan davanın ve yazılan mütalaa; ‘millet iradesine vesayet’ ve ‘milletin inanç ve değerlerine esaret’ hedefleyenlerin pusuda olduğunu ve boş durmadığını belgeliyor." dedi.

"Vesayetle malul eski Türkiye’yi geri getirmeye çalışıyorlar"

Vesayetin kılık kıyafet yasakları ile yeniden hayata dönmeyi çalıştığını belirten Coşkun, "Kamuda görev yapan kadın personelden isteyenlerin başı örtülü olarak görev yapmasına engel olan vesayet dönemi artığı kılık-kıyafet yasaklarını yeniden hayata döndürmek için süfli teneffüs yapmaya kalkışmışlar. Senaryo gayet net; dava açılacak, mütalaa yazılacak ve başarılabilirse karar çıkarılacak; başarılamazsa, dikkate alınmayan mütalaa üzerinden gündem oluşturulacak. Görünen ve anlaşılması gereken odur ki; Danıştay bünyesinde toplumu germeye, vesayetle malul Eski Türkiye’yi geri getirmeye, hak ve özgürlük temelli hukuk anlayışının hâkim olması noktasında ipe un sermeye meyilli bir yapı cirit atıyor." dedi.

"Milleti yok sayarak varacağınız menziliniz de kalmadı"

 Milletin değerlerine ve iradesine saygı duymayanları uyaran Çoşkun, "Artık, millete rağmen ele geçireceğiniz mevziiniz de milleti yok sayarak varacağınız menziliniz de kalmadı ve hiçbir zaman olmayacak. Ya milletle birlikte yolculuğuna ortak alacaksınız ya da millet iradesinin ve egemenliğinin sarsılmaz gücü ve yenilmez cüssesi karşısında ortalıktan kaybolup yok olacaksınız." ifadelerini kullandı.

"Yargı kararının ve mütalaanın yazılmasına zemin oluşturacak bir iklime de iradeye de izin vermeyiz"

Başörtüsüne özgürlük için 12 Milyon 300 bin imza topladıklarına dikkat çeken Coşkun, "Başörtüsüne özgürlük için milletin feraset kalemiyle attığı 12 Milyon 300 bin imzanın toplanmasına, milletin egemenliğinin aşırıldığı vesayetin puslu havasının dağıtılmasına öncülük, kamu görevlilerinin hakkının ve hukukunun korunmasına hem öncülük hem de sözcülük yapan Memur-Sen olarak söz veriyoruz; TSK dahil milletin hiçbir kurumunda, kuruluşunda, Türkiye’mizin tek bir karışında, bugününde ve yarınında ne başörtüsü yasağına da başı örtülü olarak görev yapma istek ve iradesine sahip olan kadınların ve kızlarımızın inanç ve değerlerini yok sayacak bir yasanın yapılmasına da, yargı kararının ve mütalaanın yazılmasına zemin oluşturacak bir iklime de iradeye de izin vermeyiz, izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.  (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler