Minikler Kur’an ayında Kur’an ile buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz tatili boyunca Kur’an, siyer, ibadet, ahlak ve dini bilgilerin verileceği Yaz Kur’an Kursları Şanlıurfa’da tüm heyecanıyla başladı.

Bu yıl yaklaşık 5 milyon öğrencinin katılması beklenen ve ‘Haydi Çocuklar Kuran Ayında Kuran ile Buluşalım' temalı Yaz Kur'an Kursları tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa'da da tüm heyecanıyla başladı. Yaz tatili boyunca devam edecek olan Yaz Kur'an Kurslarında çocuklara Kur'an, siyer, ibadet, ahlak ve dini bilgiler verilecek.

Sabahın erken saatlerinden itibaren ellerine kimliklerini alan çok sayıda küçük çocuk Yaz Kur'an Kursuna kayıt yaptırmak için caminin yolunu tuttu.

Tek başına gelemeyen bazı öğrenciler anne veya babasıyla birlikte camiye gelirken ellerindeki elifbasını sımsıkı göğsüne basan çocuklar kayıt için bir süre sıra bekledi. Kaydını yaptıran çocukların cami içindeki halkaya oturarak ders almayı beklediği görüldü.

Heyecanlı oldukları gözlerinden anlaşılan çocuklar, Kuran öğrenmeye geldikleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

İki çocuğunun elinden tutarak camiye getiren Arif Çıldırmış, "Çocukların bu zamanda dışarda kalması uygun değildir. Çocukların İslam'ı ve Kuran'ı iyi öğrenmesi her anne ve babanın görevidir. Eğer bizler görevimizi yerine getirmezsek şüphesizi ahiret gününde Allah bunun hesabını soracaktır. O yüzden çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor." dedi.

"Çocuklarımıza sahip çıkmaz isek başkaları sahip çıkar"

Ailelerin çocuklarını nüfuz kimliğiyle birlikte camiye getirmesi durumunda gerekli işlemleri çok kısa bir sürede yaptıklarını belirten Yeni Sefalı Camisinde Kuran öğreticisi olan Cumali Taba, "Daha ilk gün olmasına rağmen yaklaşık 50 kişi kursumuza gelmiş bulunuyor. Bu da bizim açımızdan çok önemlidir. Kursumuzda yapacağımız derslere gelince: Kursumuz için en önemli ders şüphesiz Kuran-ı Kerim okumaktır.

Çünkü Allah'ı en iyi anlamanın yolu Kuran'ı öğrenmekten geçer. İkincisi ise siyer dersidir ki Müslümanlar için yegâne örnek Hz. Muhammed'dir (sav). O yüzden O'nu iyi tanımamız gerekiyor. Diğer bir dersimiz de ibadetlerin nasıl yapılması gerektiği dersidir. Diğer dersimiz ise çocuklar için sosyal faaliyetlerdir. Çocukların sıkılmadan cami ile irtibatını sağlamak hem de kardeşliklerini pekiştirmek için sosyal faaliyetlerimiz olacaktır." diye konuştu.

Ailelere çocuklarını camiye gönderme çağrısı yapan Taba, "Çocuklarımıza sahip çıkalım ve onları İslami bir ahlak edinmesi için de camiye gönderelim. Eğer biz çocuklarımıza sahip çıkmaz isek başkaları onlara sahip çıkacak ve onları Allah muhafaza yoldan çıkaracaktır. O yüzden çocuklarımızın yanlış yollara girmemesi için onları camiye gönderelim onlara İslam'ı ve Kuran'ı sevdirelim." diye konuştu. (Osman Gülebak-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler