Misafir öğrencilerden 'Barış' konulu kısa film

Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneğinin farklı ülkelerden gelen Misafir öğrencileri ‘Herkes Sussun Ezanlar Konuşsun’ adlı kısa film çekerek ümmete barış çağrısında bulundu.

UDEF (Uluslararası öğrenci Dernekleri Federasyonu) na üye olan Asma Köprü Uluslararası öğrenci Derneği bünyesindeki çeşitli ülkelerden gelip Türkiye' de okuyan Misafir öğrencilerin ‘Herkes Sussun Ezanlar Konuşsun' adlı kısa film çalışması beğeni topladı.

Asma Köprü Uluslararası öğrenci Derneği'nden yapılan açıklamada ‘Dünyada kan, gözyaşı ve savaşın yaşandığı bölgelerin tamamına yakını İslam Coğrafyası sınırlarıdır. Çocuk, kadın ve yaşlılar başta olmak üzere on binlerce insanın öldüğü ve yüzbinlerce insanın sakat kaldığı ve yaralandığı bir süreci daha fazla sürdürmemizin mümkün olmadığını düşünerek İslam coğrafyası ve tüm dünyaya bir çağrıda bulunmak istiyoruz.' denildi.

Açıklama da dernek yönetimi, Recep ayı başlangıcında ‘'Herkes Sussun, Ezan Konuşsun'' ana sloganı ile özelde Türkiye genelde tüm Dünya Müslümanlarına Recep ayının haram aylardan olduğu vurgusunun yapılması hedeflendiği belirtilerek savaşmanın ve tüm kötülüklerin men edildiği, yapılması halinde çok daha fazla günaha duçar olunduğu bir ayda Müslümanlar arasında sükûnetin sağlanması ve barış kapılarının aralanmasının istendiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında "Türkiye'de eğitim alan dünyanın farklı ülkelerinden misafir öğrenciler bu çağrıya kulak vererek 'Ezan' teması çerçevesinde bir kısa film projesi ile Ümmete Barış Çağrısının sosyal mecralarda yer bulması için önemli bir çalışmaya imza attılar ve çekimlerini tamamladıkları kısa film videolarını sosyal medyada yayınladılar. Ayrıca Recep ayında farklı etkinlikler ile bu çağrıyı tekrarlayacaklar. ‘ ifadeleri kullanıldı.

8 Nisan 2016 (1 Recep 1437 ) Cuma günü Ankara'da Hacı Bayram-ı Veli Camiinde ve 30 farklı ilde eş zamanlı Cuma namazı sonrası bir basın açıklaması yapılacağına dikkat çekilen açıklamada ‘Haram Aylarda, Barışa Doğru bir adım olsun diye Ümmete Kardeşlik ve Barış Çağrısını bir açıklama ile ülkemizde eğitim alan misafir öğrenciler ve yerel katılımla başlatılacaktır.' denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler