Mısır’daki idam kararları Adana’da protesto edildi

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Hareketi mensuplarına cunta yönetimince verilen idam kararları, Adana’daki sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.

Mısır'da askeri yönetim tarafından darbe ile devrildikten sonra hakkında idam kararı verilen Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan-ı Muslimin mensuplarına destek için Adana'da basın açıklaması düzenlendi.

Mazlum-Der Adana İl Temsilciliği öncülüğünde 5 Ocak Meydanı'nda organize edilen basın açıklamasına onlarca sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Ellerinde; "Darbeciler yenilecek İslami Hareket kazanacak, Ey Sisi tasman kimin elinde, Firavunlar oldukça Musalar gelecektir, BM-NATO-AB-ABD hepsi hikaye" şeklinde dövizler tutan kalabalık, sık sık tekbir getirip darbecileri lanetledi.

Mazlum-Der Adana İl Başkanı Orhan Göktaş tarafından okunan basın açıklamasında, ABD- israil kuklası Hüsnü Mübarek rejiminin yıkılmasının ardından yapılan seçimlerde yüzde 52 oyla ülkede seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbe ile devrildikten sonra tutuklandığı hatırlatıldı.

Mısır'ın iki yıldır askeri darbe yönetimi altında bulunduğunu belirten Göktaş, cunta tarafından işlenen cinayetlere, Müslümanlara uygulanan zulüm, baskı ve tutuklamalara dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Mursi ile Müslüman Kardeşler yöneticisi 121 kişinin hakkında haksız şekilde idam kararı verildiğini ifade eden Göktaş, Mısır Müftülüğünün de bu kararlar doğrultusunda karar vermesini kınadı.

"Mısır'daki hukuksuzlar tüm dünyanın gözleri önünde cereyan ediyor"

Yargılama sürecindeki hukuksuzluklara da dikkat çeken Göktaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Adil yargılanma hakkı davanın her aşamasında ihlal edildiği gibi son olarak verilen kararla; darbe rejiminin ve darbe yargı sisteminin adalet, hak, hukuk ve ahlak kurallarını nasıl hoyratça harcadığı açıkça görülmüştür. Bütün bu hukuksuzların tüm dünyanın gözleri önünde cereyan ediyor oluşu durumu daha da vahim hale getiriyor. Uluslararası kamuoyu, seçimle işbaşına gelen bir iktidara yapılan gayrimeşru darbeye seyirci kalmakta, herhangi bir müeyyide uygulamayarak darbeye onay vermiş olmanın vebalini taşımaktadır."

Mısır cunta rejiminin bir an önce idam kararlarını kaldırması gerektiğini ifade eden Göktaş, Mursi ve İhvan üyelerinin serbest bırakılması için İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türkiye'yi gerekli siyasi girişimlerde bulunmaya çağırdıklarını söyledi.

Okunan basın açıklamasının ardından Mursi ve İhvan mensupları ile dünyada zulüm gören tüm Müslümanlar için dua edildi.

Protesto eylemi, getirilen tekbirlerin ardından sona erdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler