Muş Valiliği PKK'nin 'İnfaz' iddialarını yalanladı

Muş Valiliği, Varto ilçesine bağlı Teknedüzü köyünde çıkan çatışmada öldürülen 4 PKK'linin infaz edildiği iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

Muş Valiliği, Varto ilçesine bağlı Teknedüzü köyünde çıkan çatışmada öldürülen 4 PKK'linin infaz edildiği iddialarının ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada iddiaların asılsız olduğunu bildirildi.

Açıklamada, "Valiliğimizce 6 Nisan 2016 tarihinde yapılan basın duyurusunda; Valiliğimiz koordinesine 49.Komando Tugay Komutan Yardımcılığı ve Muş İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birliklerce; Varto İlçesi Teknedüzü Köyü kırsalında "Şehit Piyade Uzman Çavuş Suat Ocak - 56" isimli operasyon icra edildiği, gerçekleştirilen operasyonda 4 BTö mensubunun etkisiz hale getirildiği, bölücü terör örgütünün sözde Erzurum Eyaleti Üçlü Yürütme ve Doğu Gücü Sorumlusu Devrim (kod adlı) Mehmet Hayme isimli BTö mensubunun sağ olarak ele geçirildiği, bölücü terör örgütü mensuplarına işbirlikçilik yapan Teknedüzü Köyü Muhtarı Ali Rıza Şahin ve 3 kişinin (toplam 4 şahıs) Varto Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla gözaltına alındığı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı." hatırlatması yapıldı.

PKK ve yandaşlarının; ele geçirilen PKK'lilerin infaz edildiği, yaşlı bir bayanın terör örgütü üyesi gibi gözaltına alındığı ve suçsuz insanların terör örgütü ile işbirliği yaptığı iddiaları ile tutuklandıkları yönündeki iddialar üzerine açıklama gereği duyulduğu belirtilen açıklamada, "6 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda "teslim ol" çağrılarına ateşle karşılık veren terör örgütü mensupları güvenlik güçleriyle çatışmaya girmiş, çatışmada 4 bölücü terör örgütü mensubu (ölü olarak) etkisiz hale getirilmiş ve 1 terör örgütü mensubu ise güvenlik güçlerimizce sağ olarak ele geçirilmiştir" denilerek şunlar kaydedildi:

"Operasyon sonrasında; canlı ele geçirilen Devrim kod adlı Mehmet Hayme'nin, PKK/KCK terör örgütünün sözde Erzurum Eyaleti Bölge Sorumlusu, Erzurum Üçlü Yürütme Doğu Cephesi/Halkla İlişkiler/Karlıova-Varto grubu sorumlusu, 2002-2016 yılları arasında Muş bölgesindeki terörist faaliyetlerinin planlayıcısı ve sorumlusu olduğu, ayrıca, Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Arslan Kulaksız'ın şehit edilmesi, Muş bölgesinde bulunan kritik ve ekonomik tesislere yönelik yapılan saldırıları ve sabotajları koordine ettiği, 15-16 Ağustos 2015 tarihinde Varto ilçesinde sözde özerklik ilan edilmesi ve güvenlik güçlerine yönelik eylem ve saldırı talimatlarını verdiği tespit edilmiştir. Adı geçen terörist Mehmet Hayme, güvenlik güçlerimizin operasyon sonrası yaptığı aramalarda; Sisi Bingöl isimli işbirlikçi şahsın evinin yanındaki boş ahırda (üzerine kilit vurulmuş şekilde) üzerinde el bombası, telsiz, mühimmat ve teçhizatlı olarak ele geçirilmiştir. Söz konusu şahıs Varto Sulh Ceza Hakimliğince Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçundan tutuklanarak Cezaevine konmuştur."

İnfaz iddialarını tamamen asılsız olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Eğer ele geçirilen BTö mensupları iddia edildiği gibi infaz edilmiş olsaydı, sağ ele geçirilen ve sözde üst düzey yönetici olan terörist de canlı olarak teslim alınmazdı." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, suçsuz gösterilmeye çalışılan Sisi Bingöl'ün, Varto bölgesindeki PKK'lilere erzak ve malzeme temin ederek barınma imkanı sağladığı ve operasyon bölgesinden kaçan Mehmet Hayme isimli PKK'liyi evinin yanındaki boş ahıra üzerine kapıyı kilitleyerek gizlediği tespit edildiği belirtilerek, "Varto Sulh Ceza Hakimliği'nce, silahlı terör örgütüne üye olma suçundan tutuklanarak cezaevine konulmuştur. İddia edildiği gibi suçsuz değildir." denildi.

Açıklamada devamla "Demokratik Bölgeler Partisi Varto İl Genel Meclis Üyesi olan Metin Aydoğdu'nun Bölgedeki PKK'lilere erzak ve malzeme temin ettiği, barınma imkanı sağladığı, örgütle parti-köy komiteleri ve kent meclisi arasında irtibat sağladığı tespit edilmiş ve Varto Sulh Ceza Hakimliğince, silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Varto Teknedüzü Köyü Muhtarı Ali Rıza Şahin'in, Bölgedeki BTö mensuplarıyla irtibat halinde olduğu, örgüt mensuplarına erzak ve malzeme temin ederek barınma imkanı sağladığı tespit edilmiş ve Varto Sulh Ceza Hakimliğince, silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan tutuklanarak cezaevine konmuştur. Bölgedeki örgüt mensuplarına erzak ve malzeme temin ederek barınma imkanı sağlayan Zafer Bingöl isimli şahıs ise Varto Sulh Ceza Hakimliğince, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır." diye belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler