‘Müslümanlar birleşmedikçe Kudüs özgür olmaz’

İstanbul Fatih’te Cuma namazını müteakiben gerçekleştirilen ‘Kudüs Günü’ yürüyüşüne katılan Özgür Kudüs Platformu Başkanı Mehmet Eşin, Kudüs’ün özgürlüğünün Müslümanların vahdetiyle mümkün olabileceğini ifade etti.

İstanbul Fatih'te Kudüs Günü Platformu tarafından organize edilen Kudüs Günü yürüyüşüne katılan özgür Kudüs Platformu Başkanı Mehmet Eşin İLKHA'ya açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayının son cuması geldiğinde herkesin aklına Kudüs'ün geldiğini ifade eden Eşin, "Rahmetli İmam Humeyni, Kudüs'ün dünya Müslümanlarının gündeminde olması için Mescid-i Aksa'nın şuur ve bilincinin zihinlerde yer edinmesi için Ramazanın son Cumasını ‘Kudüs Günü' ilan etmiştir. Bu tarihten itibaren Ramazanın son Cuması dünyanın tüm Müslümanları tarafından Kudüs Günü olarak kutlanır. Kudüs için Mescid-i Aksa için insanların temenni ve protestolarının dile getirdiği gündür. Maalesef 67 yıldır Kudüs Siyonist çetelerin işgali altındadır. Ve Mescid-i Aksa'nın altı çeşitli bahanelerle oyularak gün be gün yıkıma doğru götürülmektedir." dedi.

Mescid-i Aksa'nın sadece Filistinlilerin veya Arapların meselesi olmadığının altını çizen Eşin, "Mescid-i Aksa tüm Müslümanların; Türk, Kürt, Arap ve Fars da dahil tüm Müslümanların ortak meselesidir. Müslümanların bu zulme ve işgale karşı yekvücut olarak durması gerekiyor. Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün kurtulması için öncelikle Müslümanların bir araya gelmesi ve vahdeti sağlamaları lazım. Müslümanlar arasında birlik ve kardeşliğin pekiştirilmesiyle bu vahdet sağlanabilir." diye konuştu.

"Mescid-i Aksa özgür ise o zaman Müslümanlar da özgür olmuştur"

Eşin, "Tarihe baktığımızda ne zaman ki, Mescid-i Aksa özgür ise o zaman Müslümanlar da özgür olmuştur. Kudüs'ün özgür olduğu tarihler Müslümanların da en çok güçlü ve istekli oldukları tarihe denk geliyor. Bugün de bakıyoruz ki Müslümanlar şu anda fırkalara ayrılmış ve yine üzülerek söylüyorum ki Müslümanlar Allah'ın emirlerine ters hareket ediyor. Şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde Müslümanlar birbirlerini boğazlamaktadır. Böyle bir ortamda, böyle şartlarda Kudüs'ün özgürlüğe kavuşması zor gözükmektedir." dedi.

"Tüm Müslümanlar Kudüs'ün özgürlüğü için çalışmalıdır"

Mescid-i Aksa'nın Müslümanların izzet ve onuru olduğuna dikkat çeken Eşin son olarak şunları söyledi: "Kudüs, tabiri caiz ise Müslümanların namusudur. Müslümanların onuru ve izzeti için Peygamber Efendimizin Miraca yükseldiği Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün özgürlüğe kavuşması elzemdir. Bunun için Müslüman lider, yazar, kanaat önderi, âlimler ve fertler bir araya gelip Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü için çalışılması lazımdır. Ümidimiz ve temennimiz odur ki gelecek Ramazan ayının son cumasında özgür Mescid-i Aksa'da buluşuruz." (M. Erkan Yavuz- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler