Muş’ta YGS heyecanı yaşandı

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Türkiye genelinde olduğu gibi Muş’ta da dualarla birlikte saatin 10’u göstermesiyle sınav maratonu başladı.

Muş'ta Yüksek öğretime Geçiş Sınavı (YGS) Heyecanı saat 09.30'dan itibaren öğrencilerin sınıflara alınmaya başlandı. İl genelinde, 533 salonda gerçekleşen sınava 8 bin 978 öğrenci katıldı.

Detektörle ve elle üst aramaları yapılan öğrencilerin güvenlik kontrolleri yapıldı. Sınava herhangi bir metal veya elektronik cihaz ile içeriye girmenin yasak olduğu belirtildi.

Saatlerin 10.00'u göstermesiyle sınav maratonunun başladı. öğrencilere Matematik, Türkçe, Fen ve Sosyal Bilimleri alanlarından toplam 160 soru soruldu.

Sınava aileleri ile birlikte gelen öğrencilerin sınava girmesi ile ailelerin dışarıdaki heyecanlı bekleyişleri devam ederken, okul bahçesinde bekleyen öğrenci ailelerinin Kur'an-ı Kerim den Yasin'i şerifler okudukları zikirler çektikleri ve dua ettikleri dikkatlerden kaçmadı.

Sınava giren öğrenci aileleri, ğğrencilerden daha çok stresli ve sınavın hayırla sonuçlanmasını talep ettiler.

Sınav sonuçlarının bir sonraki hafta açıklanması düşünülüyor. Sonuçlar öSYM'nin internet adresinden duyurulacak. Sınav kurallarına uymayan ve kopya çektiği tespit edilen adayların sınavları iptal edilecek.

YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

YGS'nin değerlendirilirken her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile Açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek. (Mustafa Bikeç- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler