Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, hastane ve AVM'lerde mescitlerin izbe ve kuytu yerlere yapılmasını tepki gösterdi.

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, hastane ve AVM'lerde mescitlerin izbe ve kuytu yerlere yapılmasını tepki göstererek mescitlere gereken önemin verilmesini istedi.

2016'daki düzenlemeyle satış alanı 100 bin metrekarenin altında olan AVM’lerde en az 30 metrekare; yüzbin metrekareden büyük olanlarda ise en az 50 metrekare büyüklüğünde; içinde lavabosu olan, yeterli iklimlendirmeye ve ihtiyacı karşılaşacak diğer niteliklere sahip, kadın ve erkekler için ayrı ayrı olacak şekilde ibadet yeri oluşturulmasının zorunlu hale getirildiğini belirten Görgülü, maddede ayrıca, ibadet için ayrılacak yerin otopark dışında ve AVM’nin kolay ulaşılabilir bir yerinde olmasının da zorunlu hale getirildiği belirtti.

Hastanelerdeki mescit düzenlemesine de değinen Görgülü, "İl sağlık müdürlüklerine birer genelge gönderen Sağlık Bakanlığımız da ibadethanelerin, insanların dert ve sıkıntısını bir tarafa bırakarak huzur bulduğu azami saygıya layık kutsal mekânlar olduğunu bildirerek ibadethanelerin, ibadet için uygun alanlarda planlanması talimatı verdi. Buna göre hasta ve hasta yakınlarının ibadethanelere rahatlıkla ulaşabilmesi amacıyla, hastanelerde yönlendirme işaretlerinin ve levhalarının artırılarak vatandaşların rahatça görebileceği yerler olacağı mevcut imkânlar dâhilinde, mümkün olduğunca yatan hasta katlarında da ibadet için yerler oluşturulacaktı. İhtiyaç halinde hasta ve refakatçilerine yönelik hizmet vermek amaçlı, ibadet için gerekli malzemeler hazır bulundurulması zorunlu hale getirilmişti. Sağlık tesislerinde fiziki koşullar göz önünde bulundurularak ibadethanelerin uygun alanlarda konumlandırılması ayrıca İbadethanelerin imkânlar dâhilinde tuvalet ve lavabo gibi gerekli iç düzenlemeleri yapılması yasal zorunluluk haline getirilmişti." dedi.

"Namaz kılanlara reva görülen yer maalesef içler acısı ve yetersiz"

Görgülü, şunları söyledi: "Modern ve teknolojik binaları ile sağlık alanında birçok hastanede modern mescitler yer alırken, bazı özel hastanelerde ve AVM'lerde mescidin izbe ve bakımsız bir bölmede çok küçük bir yerde yasak salma babında yerler olduğunu görmekteyiz. Sağlık Bakanlığı, hastane içerisindeki ibadethanelerin uygun alanlarda konumlandırılma talimatını vermesine rağmen yeteri kadar denetleme olmamasından dolayı maalesef özel hastanelerde yer alan mescitlerin hali içler acısı durumda. Mescid olarak ayrılan yerler zemin değil bodrum katlarda, bir çok yerde cenazelerin bekletildiği morgların yanında, korkutucu ve ıssız yerlerde, AVM'lerde bodrumlardaki otoparklarda olması dolayısıyla vatandaşlarımız, ibadetlerini korku içerisinde yapıyor. Son derece modern temiz hastanelerin, devasa AVM binalarının her yeri müthiş, pırıl pırıl  ancak namaz kılanlara reva görülen yer maalesef içler acısı ve yetersiz."

"Mescid olarak ayrılan yerler yeniden gözden geçirilmeli"

İbadethanelerin en güzel yerlerde olması gerekirken, depolara, izbe, yerlere bodrum katlara, morg yanlarına adeta gizlendiğini belirten Görgülü, "Yetkililerimiz buna bir çözüm, çare bulmalıdır. Bizler bunun hesabını veremeyiz. Şimdi okullarımıza da mescid zorunluluğu getirildi. Mescidler Allah'ın evleridir. Bu mekanlara verilen ihtimam inancımıza da insanımıza da verilen saygıyı gösterir. AVM, okul ve hastanelerdeki mescid olarak ayrılan yerler yeniden gözden geçirilmeli, belli standartlar getirilmeli, buraların denetimi il ve ilçe müftülüklerimize verilmeli. Hizmet veren mekanın güzelliği, temizliği o mekanları kullanan binlerce insanımızın ibadetlerini en rahat ve huzurlu bir şekilde yapacak hale getirilmelidir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler