Nusaybin esnafı yaralarını sarıyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 5 ay süren sokağa çıkma yasağında iş yerleri zarar esnaf yaralarını sarmaya başladı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının 25 Temmuz'da kısmen kaldırılmasıyla ilçeye dönen esnaf, yaralarını sarmaya başladı. 134 gün süren sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerin yanı sıra işyerlerinin de büyük çapta zarar gördüğü görüldü.

Kendi kıt imkanlarıyla işyerlerini tamir etmeye çalışan esnaf, zararlarının büyük olduğunu ifade ediyor. Zararlarının karşılanmasını isteyen esnaf, sebep olanlara beddua ediyorlar.

Nusaybin'in yaşananların hiçbirini hak etmediğini, ancak bu saatten sonra yaşananlardan ders çıkartılması gerektiğini belirten esnaf Ekrem Çiçek, şunları söyledi; "Olayların başlamasıyla mecburen ilçeyi terk ederek Midyat'a yerleşmek zorunda kaldık. Eğer ilçede kalmış olsaydık, küçük çocukların psikolojisi bozulacaktı. Bu yüzden çocuklarımı bu yaşananlara şahit olmaması için ilçeden götürdüm. Tabi bu yaştan sonra muhacir olduk. Şimdi Nusaybin'e döndük ve burada ev kiraladık. İşyerimiz, evimiz yıkılmış. Mağduriyetimiz göz önündedir, söylemeye gerek yok. Eskiden ev sahibiydim. 2 katlı evim vardı. Kiracılarım vardı. Şimdi ise ben kiracı oldum. Çok büyük bir mağduriyet yaşadık. Bu milletin sahibi yok. Kimse bizi sahiplenmiyor. Kim bizim mağduriyetimize sebep olduysa Allah yanlarına bırakmasın."

Zararlarının karşılanması için yetkililerden yardın talebinde bulunan Çiçek, "Kredi kartlarımız birikmiş, çeklerimizi karşılayamıyoruz, paramız kalmadı. Bunun üstüne de borçlandık, devletten yardım bekliyoruz." dedi.

İlçede 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı Yeni Turan, Yeşil Kent, Mor Yakup, 8 Mart, Gırnavas, Devrim, Selahaddin Eyyubi, Çatalözü, İpekyolu ve Barış mahallesinde 25 Haziran'da kısmi olarak kaldırılmıştı. Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Kışla mahallelerinde ise yasak devam ediyor. (M. Salih Keskin/Cihat Şayık – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler