Oduncular kışa hazır

Batman Oduncular Sitesi esnafı, kış aylarının yaklaşmasıyla vatandaşa kışlık yakacak hazırlamak için yoğun bir çalışma içerisine girdi.

Batman’da bazı bölgelerde doğalgaz kullanılırken doğalgaz kullanmayanlar ise şimdiden kış hazırlıklarına başladı. Vatandaşlar kışlık odun ihtiyacını temin etmeye çalışırken, odun satıcıların da yüzü gülmeye başladı.

Piyasadaki zamların odunlara da yansıdığını belirten oduncular, evler için hazırlanan odunların tonunun 600 TL’den, fırın ve lokantalar için ise 500 TL’den satıldığını söylediler.

Sonbaharın gelişiyle işlerinin kısmen de olsa açıldığını ifade eden odun satıcısı Özgür Erin, “Oduncular sitesinde oduncuyum. Bu sene önceki seneye oranla işlerimiz düşüktü. İşlerin düşük olmasının sebebi de önceki sene havaların güzel geçmesiyle insanlar elindeki odunu bitiremedi. O da bu seneye yansıdı. Bu sene işler biraz düşük.” dedi.

“Odunculuk nerdeyse bitme noktasına gelmiş”

İşlerimizin düşük olmasının bir başka sebebi ise dağıtılan yardım kömürleri hak sahiplerine verilmemesinden kaynaklandığını belirten Erin, “Dağıtılan kömür kahvehanelere, binalara satılıyor, bu da bizim işimize yansıyor. Yani dağıtılan yardım kömürleri gerçek sahiplerini bulmuyor. Haliyle işimizi olumsuz etkiliyor. Bunun önüne geçilirse belki bizim işlerimi iyi olacak. Kömür yardımı alanlar 3 liradan 4 liradan birbirlerine satıyorlar. Bunun önüne geçilmesini istiyoruz. İşimizin yüzde 50’si fırın ve lokantalarla odun kaçakçıları bizden daha düşük fiyatlarla fırın ve lokantalara veriliyor. Fırıncı ve lokantacılara kaçakçılar daha cazip geldiğinden onlardan alıyor. Bu da bizim işimizi engelliyor. Eskiden kaçakçıların önlemi alınıyordu şu anda hiç önlem alınmıyor. İsteyen kaçakçı şehir içinde istediği fırına lokantaya odun boşaltıyor. Biz, burada vergimizi ödememize rağmen iş yapamıyoruz. Doğalgaz da ister istemez işimizi etkiledi. Odunculuk nerdeyse bitme noktasına gelmiş.” diye konuştu.

“Oduna 50 lira kömüre 800 lira zam geldi”

Eskisi gibi evlerde yakacak olarak odun alınmadığını ifade eden Yakup Durmaz, “Odunları evler ve okullara satıyoruz. Odun tonajı bu yıl 600 TL kömür ise bin 800 TL’dir. Önceki sene odun tonajı 550 liraydı piyasadaki birçok ürünle birlikte mazotunda pahalanmasıyla 50 lira zam yiyerek 600 lira yapıldı. Kömüre de 800 lira zam geldi. Kömür bin lirayken bin 800 oldu. Her yer doğalgaz olması nedeniyle eskiye göre odun satılmıyor. Fırınlarında doğalgaz olacağını söylüyorlar fırınlarda doğalgaz olsa kökten işimiz bozulur.” ifadelerini kullandı.

Oduncular Sitesi çalışanlarından Muhammed Zübeyir Demir ise şunları söyledi: “Aile geçimimi sağlamak için kış sezonunda odun ve kömürdür. Diğer zamanlarda çiftçilikle uğraşıyorum. Allah-u Teâlâ hepimizin geçimini kolaylaştırsın. Odun sezonu geldiğinde bizim için bereketlidir gelip odun kırarak çalışıyoruz. Odun kırarak sporda yapmış oluyoruz. Millet parayla spor yapıyor, biz de hem spor yapıyoruz hem de paramızı alıyoruz. İşimiz alın teri olduğundan bereketlidir.” (Mehmet Sait Çelik–İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler