Öğrencilere uygulamalı yangına müdahale eğitimi verildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Oğuzeli Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik ve Koruma programı öğrencilerine uygulamalı olarak yangına müdahale eğitimi verildi.

Gaziantep İtfaiye Daire Başkanlığı ve Oğuzeli Meslek Yüksekokulu işbirliği çerçevesinde özel Güvenlik ve Koruma Programı öğrencilerine, "Yangın Güvenliği" dersi kapsamında uygulamalı olarak yangına müdahale eğitimi verildi.

öğretmen Celal Bal tatbikat öncesi yaptığı açıklamada, "Bu bölümden mezun olduktan sonra her biriniz çeşitli kurum ve işletmelerde görev alarak, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini koruyacaksınız. Aldığınız bu uygulamalı eğitimin sizin için en önemli tarafı, hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz yangınlara da ilk müdahaleyi profesyonelce yapmayı öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca görev yaptığınız yerlerde vatandaşımızı da yangınlara karşı korumuş olacaksınız."dedi.

İtfaiye Eğitim ve Denetim Şube Müdürü Mustafa Koldar tarafından, meydana gelebilecek her türlü yangının söndürülmesi, doğalgaz veya akaryakıt kaçaklarına nasıl müdahale edileceği, her türlü olumsuz bir durumda vatandaşın güvenli şekilde nasıl tahliye edecekleri ve alev alan bir canlıya nasıl müdahale edileceği gibi konularda öğrencilere görsel ve tatbiki eğitim verildi.

Eğitimin sonunda konuşan Oğuzeli MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, Koruma ve özel Güvenlik personellerinin yaptığı işlerin yorucu ama çok önemli olduğunu belirterek, "Bu yorucu görevde, görev anında oluşabilecek her türlü olumsuz durumda vatandaş sizi bir güvenlikçi, bir ilkyardımcı, bir itfaiyeci olarak görecek ve ilk sizden yardım bekleyecektir. Sizlerin bir yangın ve kaza durumunda soğukkanlı ve bilinçli olması gerekiyor. Çünkü ilk 3 dakika hayati önem taşıyor, ilgili ekipler olay mahalline ulaşana kadar sizlerin yapacağı ilk müdahale, can ve mal kayıplarının önüne geçecektir."şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler