Okul koridorlarında putperestlik aşılayan figürler

Diyarbakır’da bir ilkokulun koridorlarına, çocuklara putperestlik inancını aşılayan figürlerin asılması velilerin tepkisini çekti.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki 32 derslikli Celal Güzelses İlkokulu'nun koridorlarına, çocuklara putperestlik inancını aşılayan figürlerin, tablo şeklinde kabartmayla duvarlara işlenmiş olması tepkilere neden oldu.

Koridorlara asılan yarı insan ve yarı hayvan karışımı simgeler, fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda öne çıkan Sümerler ve Asurlarda "Lamassus" olarak isimlendiriliyor.

Dini söylem ve ilahi kavramlarla zıtlık teşkil eden mitolojik kaynaklı tabloların İslam inancına aykırı olduğunu belirten veliler, bu şekilde çocuklarına putperestlik inancının aşılanmaya çalışıldığını söylediler.

Çocuklara lanse edilmeye çalışılan bu inanca karşı olduklarını dile getiren velilerden A.D, kayıt için gittiği okulda gördüğü manzara karşısında şaşırdığını ifade etti.

A.D , "Küçük çocukların okuduğu bir okulda, putperestlik sembollerinin bulunduğu tabloların asılmış olması çok art niyetli ve kötü amaçlı bir durum. Bizler Müslümanız, çocuklarımızı da İslam fıtratı üzerinde yetiştiriyoruz. Bu durumu kabul etmiyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz." dedi.

Yetkililerin, duruma müdahale etmesi gerektiğini dile getiren A.D, tabloları asanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti.

Velilerin şikâyeti üzerine görüştüğümüz okul müdürü Sedat Tekin ise söz konusu tablolar hakkında bilgilendirme yapmayacağını söyledi.

"Bu figürlerin bir ilkokula asılmasındaki amaç nedir?" sorusuna Tekin, "Kimseye bilgi vermek zorunda değilim. İstediğiniz şekilde haber yapın." şeklinde cevap verdi.

Söz konusu figürlerin heykel ve tablo şeklindeki benzerlerinin bölgedeki belediyelerin HDP'nin eline geçmesinden sonra başta parklar olmak üzere çeşitli noktalara konulduğu biliniyor. özellikle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne konan ve Asurların putperestlik ikonlarından 2 büyük insan başlı aslan heykeli bunlar içerisinde en dikkat çekici olanları. (Emrah Deniz/Hamza Adiyaman-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler