OSB’nin enerji sorununu çözecek projenin imzaları atıldı

Dicle Kalkınma Ajansı’nın güdümlü proje desteği kapsamında hazırlanan ve Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji altyapısını güçlendirmeyi amaçlayan projenin imzaları atıldı.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nin enerji altyapısını güçlendirmek amacıyla Dicle Kalkınma Ajansı'nın (DİKA) güdümlü proje desteği kapsamında hazırlanan ‘Mardin Gıda Sanayi Altyapısı Projesi'nin mutabakat toplantısı yapılarak imzalar atıldı.

DİKA Genel Merkez binasında yapılan toplantıya Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nasır Duyan, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Çetin Sasa, Mardin Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Salih Sancar katıldı.

Toplantıda konuşan Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, "Bölgemizdeki terör çok uzun sürdü. Terör oldukça da diğer sorunları hakkıyla konuşamıyoruz. Gerçek sorunlarımızı, sorumlularımızı ve bu soruna neden olan zafiyetleri göremiyoruz. Bu yüzden terör; bütün sorunlarımızı, huzursuzlarımızı, zayıflıklarımızı perdeleyen mekanizmaya dönüşüyor. Terörü gündemimizden çıkartmamız ve gerçek sorunlarımıza odaklanmamız lazım." diye konuştu.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise Mardin Organize Sanayi Bölgesi ile hazırlanan ‘Mardin Gıda Sanayi Altyapısının İyileştirilmesi Güdümlü' projesinin imzalarını atacaklarını belirtti. Bölgenin en önemli sorununun enerji olduğunu söyleyen Altındağ, şunları söyledi: "Bu sorunu bir nebze hafifletmek için yaptığımız çalışmaların ardından böyle bir proje hazırladık. OSB'deki fabrikalarımızın en büyük sorunu enerjinin verimli kullanamamasıydı. İnşallah bu proje bu sorunun çözümüne ciddi destek olacaktır. Umut ediyorum ki, 2 yılın bitiminde OSB'nin tamamı enerjiden mağdur olmamış bir şekilde çıkmış olacak. Projeye yaklaşık 2 milyon TL'lik bir destek vereceğiz."

Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nasır Duyan da proje ile sanayicilerin hem enerji maliyet giderlerini düşüreceğini hem de daha sağlıklı bir enerji alacaklarını söyledi. Projenin yaklaşık maliyeti 6 milyon TL olduğunu açıklayan Duyan, bunun 2 milyonu DİKA'nın karşılayacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından imzalar atıldı, projenin hayırlara vesile olunması temennisinden bulunuldu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler