Özel okulda başörtü yasağı iddiası

Kızı başörtülü olduğu için Diyarbakır Özel Ortadoğu Kolejine kaydı yapılmadığını iddia eden öğrenci velisi, 28 Şubat zihniyetinin halen devam ettiğine dikkat çekerek yetkilileri göreve çağırdı.

Kızı İrem Çelik'i (14) başörtüsü ile özel Ortadoğu Kolejine kaydetmek isteyen veli Murat Çelik, okulun, ‘Biz başörtülü öğrenci alamıyoruz" ifadeleri ile karşı karşıya kaldığını iddia etti. Çelik, yetkililere de seslenerek, "Yetkililer bu durum için ne yapmaları gerekiyorsa ellinde gelenini yapsınlar." dedi.

Söz konusu iddiayı İlke Haber Ajansına (İLKHA) anlatan baba Murat Çelik, 28 Şubat zihniyetinin halen devam ettiğini belirtti.

Kızının Diyarbakır Ziya Gökalp Anadolu Lisesini kazandığını belirten baba Çelik, okul ortamından kaynaklanan bazı sıkıntılardan dolayı kızını özel bir okula yazmak istediğini ifade ederek,"Çocuğumu özel Ortadoğu Koleji okuluna kaydetmek için gittim. Okula gittiğimde bir bayan personel ve müdür ile görüştüm. Kayıt yapacağımızı, fiyatın ne kadar olduğunu, sınıf mevcutlarının sayısını ne kadar olduğunu sorduk. Konuştuğum görevliler, kızımın başörtülü olduğunu görünce ‘Biz başörtülü öğrenci alamıyoruz' dediler. Nedenini sorduğumda ise bana, ‘Bizim prensiplerimiz gereği almıyoruz. İsterseniz kızınız okula servis ile geldiğinde başörtüsünü çıkarır, okuldan çıktığı zaman başörtüsünü tekrar takar" ifadelerini kullandı.

Yaşadıkları karşısında şok olduğunun altını çizen öğrenci velisi Çelik, "Konu hakkında Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuracağım. Ben kesinlikle böyle bir şeyle karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Biz 10 sene önce bu tür çağdışı olayların yaşandığını ve artık o dönemlerin bittiğini biliyorduk. Demek ki yanlış biliyorduk. Daha bazı beyinlerde, bu 28 Şubat zihniyeti silinmemiş" diyerek 28 Şubat'ın halen devam ettiğine vurguda bulundu.

Böyle bir uygulamayı kabul edilemez olarak niteleyen Çelik daha sonra, "Mecliste, mahkemelerde ve yaşamın her yerinde başörtüsü serbest iken ve böyle ucube bir uygulama unutulmuşken bunu tekrar hortlatmaya kalkışıyorlar. Bu olay karşısında ne tepki gerekiyorsa herkes demokratik tepkisini ortaya koymalıdır. Böyle bir şey olabilir mi? Yazık günah değil mi? Benim çocuğumun psikolojisi de bozmuş oluyor. Diyorlar ki ‘Başörtülü öğrenci', ama çocuk diyor ki ‘acaba ben öcü müyüm?" ifadelerine dikkat çekti.

Son olarak yetkililere de seslenen öğrenci velisi Çelik son olarak, "Madem muhafazakâr insanlarız diyorlar. Al sana biz burada zor durumda kalıyoruz. Çocuğumu kaydetmek istiyorum ama kayıt edemiyorum. Bu saatten sonra okul idaresi bana, ‘Gel kaydedeceğiz' dese de ben çocuğumu kaydetmeyeceğim. Burada başörtüsüne yapılan yanlışı ortaya koymak ve buna göre de demokratik tepkimizi ortaya koyuyoruz. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer yetkililer bu durum karşısında ne yapmaları gerekiyorsa yapsınlar. Bu olay bugün burada tekerrür etti, ama başka yerlerde de yaşanmış olabilir." ifadelerini kaydetti.

Söz konusu iddialar üzerine görüştüğümüz okul yetkilileri, yanlış bir anlaşılma olduğunu belirterek okullarının ilkokul ile ortaokul bölümlerinde başörtülü öğrencilerin bulunduğunu ve lisede de başörtülü öğrencilerinin olmasını istediklerini ifade ettiler. (M.Hüseyin Temel - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler