Palu Kalesi’nde temizlik çalışmaları başladı

Elazığ’da bulunan Palu Kalesi’ndeki bazı tünellerde temizlik çalışmalarına başlandı.

Palu Kaymakamlığı ile Palu Belediyesi Başkanlığı tarafından, Palu kalesi ve çevresinin tanıtımı, restorasyonu ve turizme kazandırılması adına yeni bir proje hayata geçirilmeye başlandı.

Proje kapsamında, yaklaşık 3 bin yıl önce yapılan ve günümüzde tıkalı durumda olan Urartu Dönemi 1 ve 2 numaralı kaya tünellerinde temizlik çalışmaları yapıldı.

Müze görevlileri eşliğinde yapılan çalışmalar sonucunda tünellerin turizme kazandırılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulması planlanıyor.

Kaya tünellerindeki çalışmaları yerinde inceleyen Palu Belediyesi Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu, Palu Kalesi ve çevresinin birçok medeniyetin izlerini taşıdığını söyledi.

Urartulara ait eserlerin günümüze kadar ulaşmasının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Dağoğlu, "Bu bizim için büyük bir şanstır. 3000 yıl önce yapılan bir eserin günümüze kadar ulaşmasını iyi değerlendirmek gerekmektedir. Urartu kaya tünellerinin temizlenerek turizme kazandırılması ilçemizin ziyaretçi sayısını arttıracaktır." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler