2015 yılının aynı zamanda genel seçim yılı olması nedeniyle, devlet yardımına hak kazanan partilere, 3 katı tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan partilerin paralarının 2015 yılı Ocak ayının ilk 10 günü içinde hesaplara yatması bekleniyor.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere, her yıl Hazineden ödenmek üzere, o yılki genel bütçe gelirleri ‘(B) Cetveli' toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Siyasi partilere yapılacak hazine yardımında en büyük payı AK Parti alırken, ardından sırasıyla CHP ve MHP geliyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında, Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor.

İşte Yardım Alacak Partiler ve Para Miktarları

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de ayrıca devlet yardımı yapılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi partilere verilecek ödeneğin miktarını kamuoyuna duyurdu.

Şimşek açıklamasında, "2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur" dedi.

Buna göre hazine yardımı almaya hak kazanan siyasi partilerin alacakları tutarları şu şekilde hesaplandı:

AK Parti 297 milyon TL, CHP 155 milyon TL, MHP ise 78 milyon TL .

Yeni demokratikleşme paketine göre artık yüzde 3'ün üzerinde oy alan siyasi partilere Hazine'den yardım yapılması gerekiyor. Ancak son genel seçim sonuçları esas alındığı için AK Parti, CHP ve MHP dışında hiçbir siyasi parti bu yardımdan faydalanamayacak.

Yeni demokratikleşme paketi ile yapılan düzenlemeye göre, Haziran 2015 genel seçimlerine parti olarak girip, yüzde 3'ün üzerinde oy alan siyasi partiler, bir sonraki genel seçimlerde hazine yardımı almaya hak kazanacak. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler