Pazar esnafından Kürtçe etiket uygulaması

Diyarbakır Bağlar ilçesi semt pazarında esnaflık yapan semt Pazar esnafı, sebze ve meyve isimlerini Kürtçe olarak tanıtan etiket kullanımına geçerek bir ilke imza attı.

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde kurulan semt Pazarı esnafı, sattıkları sebze ve meyve isimlerini Kürtçe olarak tanıtan etiket uygulamasına geçti.

Esnaflar, ana dilleri olan Kürtçe etiket kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini belirtiler.

"Ana dilimizi hem öğreniyor hem de öğretiyoruz"

Böyle bir uygulamanın güzel olduğu kadar gereklide olduğunu belirten Pazar esnaflarından Ahmet Aslan, "Bu şekilde hem ana dilimizde sebze ve meyve isimlerini öğreniyoruz. Hem de müşterilerimiz isimleri öğreniyor. Günlük hayatta Kürtçe kullanımı çok azaldı. Biz de ana dilimiz için bundan sonra böyle bir uygulamayı sürdüreceğiz. Herkes elinden geleni yapsa Kürtçe asla unutulan diller arasına girmez. Birçok sebze ve meyve isimlerinin Kürtçe adlarını bilmiyorduk ama bu şekilde öğrenmiş olduk." dedi.

"Bu tür uygulamaların devamını diliyorum"

Bu uygulama ile Kürtçe sebze ve meyve isimlerini öğrenme imkânı bulduklarını belirten Mustafa Yıldız ise, "Çok güzel bir uygulama oldu. Müşteriler gayet memnun. Çünkü kendi ana dillerinde hem alışveriş yapıyor hem de öğrenmiş oluyorlar. Birçok insanımız Kürtçe isimleriyle meyve ve sebzelerin isimlerini bilmiyorlardı. Bu sayede öğrenmiş oldular. Bu uygulama tüm semt pazarlarında geçerli olur inşallah" ifadelerini kullandı. (Emrah Deniz/Ali Fidancı - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler