PKK’nin yayın organı olarak bilinen Özgür Gündem Gazetesi’nin yayımladığı Peygambere hakaret içerikli karikatüre, Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü kitlesel basın açıklamasıyla set tepki gösterdi.

PKK çizgisinde yayın yapan özgür Gündem Gazetesi'nin Hz. Muhammed'in kadınlarla ilgili hadisini karikatürize etmesine bir tepki de tepkiler gelmeye devam ediyor.

Hz ömer Camii önünde Cuma Namazı çıkışında düzenlenen kitlesel basın açıklamasında sık sık tekbirler getirilerek "Zalimler için yaşasın cehennem" sloganları atıldı. Kitlesel basın açıklamasına Cennet annelerin ayakları altındadır, İslam ve peygamber düşmanlarına lanet olsun" ve Peygamberine hakaret ediliyor ses ver Van yazılı afiş açıldı.

PKK'nin yayın organı özgür Gündem Gazetesi'nin yayınladığı karikatüre tepki gösteren Peygamber Sevdalıları Van İl Koordinatörlüğü kitlesel basın açıklaması yaparak Hz Muhammed'e hakaret eden gazetenin boykot edilmesi ev ve iş yerlerine konulmaması çağrısında bulundu.

Toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Peygamber Sevdalıları Platformu Üyesi Tuncer Şakar, "8 Mart dünyanın birçok yerinde olmak üzere ülkemizde ve yaşadığımız coğrafya da 'Dünya Kadınlar Günü' olarak bazı kesimlerce kutlanılmaktadır. Küresel emperyalizmin bir armağanı olarak sunulan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ülkemizde ve coğrafyamızda yaşayan bazı çevrelerce dini değerlerimize ve yine dini değerlerimizle harmanlanmış kültürümüze bir saldırı fırsatına dönüştürülmeye çalışıldığını görmekteyiz." dedi.

"Bu malum zihniyetin ilk hakareti değil!"

Malum zihniyetin ilk hakareti olmadığını savunan Şakar, daha öncede Silopi ve Diyarbakır gibi bazı yerlerde çarşafa hakaret edildiğini ve Van'da da Hz. Muhammed'in 'Kadınlar size Allah'ın emanetidir' hadisini hedef aldıklarına dikkat çekti.

"Bunun son örneği ise ulusal bazda yayın yapan özgür Gündem Gazetesi olmuştur." diyen Şakar, daha sonra şöyle konuştu: "Bu melun zihniyet Peygamberimizin Hadis-i Şerifi olan ‘Cennet annelerin ayakları altındadır' sözünü edepsizce sayfalarında yer verdiği bir karikatüre malzeme etmeye çalışmıştır. Yine hatırlanacağı üzere bu zihniyet, Silopi ve Diyarbakır gibi bazı yerlerde çarşaflı kadınları zincirleyip tesettüre hakaret etmişti. İlimizin İpek yolu Belediyesi de 'EM NE EMANET İN, EM JİN İN' pankartını asarak Hz. Muhammed'in 'Kadınlar size Allah'ın emanetidir' hadisini hedef almıştı. Bu kabul edilemez durumu kınadığımızı açıklamakla birlikte şunu belirtmek isteriz ki; son zamanlarda toplumsal ciddi tepkiler ortaya çıkarmasına rağmen 'kadın hakkı' adı altında dini değerlere düzenli bir şekilde saldırıldığını görmekteyiz, bunun dini değerlerine bağlı bir toplum içerisinde bu değerlerimize karşı amansızca saldırıların normalleştirilmesi çabaları olduğunun bilincindeyiz."

"Kadınlar size Allah'ın emanetidir"

İslam'ı anlamayanların kadını da anlayamadıklarını belirten Şakar, "Kadın dinimizde her şeyden önce erkek gibi Allah'ın bir kuludur. Kendisine yaratıcısının yüklediği yükümlülükler ve verdiği hürriyetler dışında erkeğin kendisine yükleyeceği bir yükümlük veya vereceği bir hürriyet bulunmamaktadır. İslam da kadını anlamak için öncelikle İslam'ı anlamak gerekmektedir. ‘Kadınlar size Allah'ın emanetidir' hadisini anlamak için önce İslam'ın emanete verdiği değeri bilmek gerekmektedir. İslam'ı anlamayanlar İslam da kadını da anlayamamışlardır, 1400 yıldır her sene milyonlarca insanı Safa ve Merve tepeleri arasında teslimiyetin ve merhametin temsili olarak bir kadın olan Hz. Hacer annemizin peşinden koşturmasını da anlayamayacaklardır." ifadelerini kullandı.

"Müslümanlar olarak bu hakaretlere karşı sesimizi yükseltmeliyiz"

"Ey Müslümanlar! Sahabelerin Allah Resulüne bağlılığı gibi bir bağlılık içerisinde olmalıyız." diyen Şakar son olarak şunları kaydetti: "Sahabelerin Onu muhafaza ettiği gibi muhafaza etmeliyiz. Eğer biz Müslümanlar olarak bu hakaretlere karşı sesimizi yükseltmezsek, Allah ve Resulü'nün bizden davacı olacağını unutmamalıyız. Hiç kimsenin kutsallarımıza dil uzatmasına da müsaade etmemeliyiz. Peygamber Sevdalıları olarak bu hakareti bir kez daha lanetliyoruz. Yüreğinde zerre miktarı Allah ve Peygamber aşkı olan herkesi özgür Gündem adlı İslam ve Peygamber düşmanı gazeteyi boykot etmeye, bu gazeteyi evlere ve işyerlerine sokmamaya davet ediyoruz." (Yılmaz Sönmez-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler