İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti.

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin'in, sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi. 

İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, Sezgin için yarın öğle namazını müteakip Süleymaniye Camii'nde cenaze töreni düzenleneceğini bildirdi.

Twitter hesabından Sezgin'in hayatını kaybetmesiyle ilgili mesaj paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Büyük ilim insanı, İslam bilim tarihi alanında yaptığı çalışmalarla medeniyetimizin ve tarihimizin uyanışına öncülük eden Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocamıza Allah'tan rahmet, milletimize, yakınlarına ve tüm ilim dünyasına başsağlığı diliyorum." dedi.

Fuat Sezgin kimdir?

24 Ekim 1924 tarihinde Bitlis'te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum'da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943'te İstanbul'a geçti.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olan Sezgin, hocasının tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

Doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954 senesinde doçent oldu. Sezgin, 1960'taki askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Almanya'ya giderek, Frankfurt Üniversitesinde çalışmalarına devam etti.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Sezgin, çok sayıda ödül ve nişana layık görüldü. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler