PYD’nin sivillere saldırmasına Barzani’den sert tepki

Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, Suriye Kürdistan’ının Amude kentinde gösteri yapan sivil halka silahlarla saldıran PYD’ye sert tepki gösterdi.

Amude'de PYD'ye bağlı silahlı grupların gösteri yapan sivil halka saldırmasına sert tepki gösteren Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, "Bu suçu işleyenler mutlaka bedelini ödeyeceklerdir." dedi.

Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: "Kürdistan bayrağını yakanlar, Kürtlerin gençlerine ve çocuklarına işkence edenler daima utançla anılacaklardır. Bu cürmü işleyenler mutlaka bedelini ödeyeceklerdir. Amude halkının şu hususta emin olmasını istiyorum; Kürtlerin gerçek karakterini temsil eden değerler hâkim olacaktır. Kürdistan bayrağını yakanlara da yalnızca utanç kalacaktır."

önceki gün Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) düzenlediği protestoda göstericilere saldıran PYD, Kürdistan Demokat Partisi-Suriye (KDP-S) ile Suriye Kürt Birlik Partisi ofislerine de baskın düzenlemiş, ardından Amude'de ENKS'nin ofislerini kundaklamıştı.

PYD, önceki zamanlarda da Amude'de yapılan gösterilere müdahalede bulunmuş ve birçok Kürt kurşunların hedefi olmuştu.

Son yapılan saldırıdan sonra bölgede onlarca ENKS üyesinin de PYD'nin silahlı grupları tarafından alıkonularak hapsedildiği bildirildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler