S-400’lerin kurulumu 2019 yılının Ekim ayında

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400’lerin kurulumuna 2019 yılının Ekim ayında başlanacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sisteminin kurulumuna 2019'un Ekim ayında başlanacağını açıkladı.

Akar, "Şu anda personel seçimi safhasındayız. Seçilecek personel 2019 yılının başlangıcından itibaren Rusya'ya eğitime gönderilecek. Orada gerekli eğitimleri alacak, gelip görevlerinin başına geçecekler." dedi.

ABD başta olmak üzere NATO ülkelerinin konuyla ilgili endişelerine de değinen Akar, "ABD ve NATO'nun endişelerini yersiz buluyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD, S-400'lerin Türkiye tarafından kullanılan çok sayıda Amerikan yapımı askeri teçhizatın güvenliği için risk teşkil edeceğini öne sürerek Türkiye'nin S-400 almasına karşı çıkıyor.

AA'nın haberine göre F-35 savaş uçaklarının teslimatına ilişkin de konuşan Akar, teslimatın durdurulmasının söz konusu olmadığını söyledi. Haziran ayında iki F-35'in Türkiye'ye teslim edildiğini söyleyen Akar, "Projede herhangi bir aksaklık yok, proje planlandığı şekilde devam ediyor. Üç ve dördüncü uçaklar da önümüzdeki yıl mart ayında teslim edilecek. Bu süreç de devam ediyor" şeklinde konuştu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler