Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddete karşı kalıcı ve caydırıcı önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta yaşanan ve son yıllarda giderek artan şiddet olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu belirten Yalçın, "Sağlık çalışanları da kamu hizmeti sunmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez." dedi.

"Gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır"

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmesi gerektiğine işaret eden Yalçın, "Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzemdir. Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır." diye konuştu.

"Hukuki düzenlemeler geliştirilerek uygulanmalı"

Açıklamanın devamında Yalçın şunları söyledi: "Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz. Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz."

"Sağlık çalışanlarına saldırıyı kınıyoruz"

Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olaylarını tel'in ettiklerini aktaran Yalçın, "Kısa bir süre önce ilimizdeki 112 acil sağlık hizmetleriyle bir hastanemizin acil servisinde canla başla görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddet ile İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi’nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz Dr. Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ve onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz." ifadelerini kullandı.  (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler