Şahinbey Belediyesinden atık yağ toplama projesi

Şahinbey Belediyesi tarafından, atık yağların çevreye verdiği zararı en alt seviyeye çekmek amacıyla “Atık Yağ Toplama” projesi başlatıldı.

Lavabolara ve çöpe dökülünce çevreye, şehir kanalizasyon sistemine ve su kaynaklarına büyük zararlar veren atık yağların, ayrı olarak toplanmasını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan proje kapsamında 30 sosyal tesise, atık yağ toplamak üzere özel variller konulduğu belirtildi.

Dünya çevre gününde farkındalık oluşturmak istiyoruz

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde farkındalık oluşturmak için böyle bir proje düzenlediklerini belirterek, "Türkiye'de yıllık yaklaşık 450 bin ton madeni yağın piyasaya sürüldüğünü ve bu yağların yaklaşık 250 bin tonunun atık yağ oluştuğunu ifade etti.

Yıllık oluşan 250 bin ton atık yağdan yaklaşık 45 bin ton madeni atık yağ toplandığını belirterek, "Başlattığımız proje ile atık yağların çevreye verdiği zararlardan olan, kanalizasyon sistemlerinin tıkanması ve yeraltı sularının kirlenmesi gibi kötü etkenlere dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak istiyoruz."dedi.

Toplanan atık yağların, yakıta dönüştürülmek üzere anlaşmalı firmalara verileceği bildirildi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler