Şanlıurfa'da 1 milyon zeytin fidanı dikilecek

Şanlıurfa'da "Sosyal Koruma Amaçlı Tarım Projesi" kapsamında 5 bin hektarlık araziye bir milyon zeytin fidanı dikilecek.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, BM Gıda Tarım örgütü (FAO), Dünya Bankası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen 50 milyon dolar hibe destekli "Sosyal Koruma Amaçlı Tarım Projesi" toplantısında yerli ve yabancı konuklarla bir araya geldi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bekir Sıtkı özbek, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Çakmaklı, FAO ve Dünya Bankası temsilcilerinin katıldığı toplantıda, proje kapsamında Tek Tek Dağları Milli Park alanlarının dışında kalan 5 bin hektarlık araziye bir milyon zeytin fidanı dikileceği ifade edildi.

Böyle bir projede Şanlıurfa'nın seçilmesinin önemli ve anlamlı olduğunu belirten Vali Tuna, "Şanlıurfa Türkiye'nin önemli bir medeniyet beşiği. Şu an Suriye'deki savaştan dolayı 500 bini aşkın Suriyeli kardeşimizi barındırıyoruz. İnsani yardımlar bir yere kadar yeterli oluyor. Bir taraftan da hayat devam ediyor. Kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için sivil toplum kuruluşları ve yabancı yardım kuruluşlarının destekleriyle zaman zaman bazı faaliyetler yapılıyor. Bu vesileyle üç yıllık bir proje kapsamında birçok kişiye de yeni istihdam kapıları açılacak." dedi.

Dünya Bankası ve FAO temsilcileri ise Tuna'ya desteklerinden dolayı teşekkür ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler