Şanlıurfa'daki 15 Temmuz etkinlikleri 6 gün boyunca sürecek

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin birinci yılında halkın vermiş olduğu kahramanlık mücadelesi Şanlıurfa'da 6 gün boyunca çeşitli etkinliklerle Rabia Meydanında anılacak.

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin birinci yılında vatandaşların vermiş olduğu kahramanlık mücadelesi, tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da anılacak. Tüm vatandaşları programlara davet eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Birliğimizin ve beraberliğimizin bu anlamlı gününde halkımızı aynı çatı altında buluşmaya davet ediyoruz." dedi.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ'nün darbe girişimine karşı vatandaşların göstermiş olduğu kahramanlık mücadelesi, hain girişimin birinci yılında '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' adı altında anılacak.

248 kişinin şehit, 2 bin 196'sının da gazi olduğu 15 Temmuz'un birinci yılı Şanlıurfa'da 6 gün sürecek etkinliklerle binlerce vatandaşı aynı çatı altında buluşturacak. Yarın  şehit kabirliği ziyareti ile başlayarak Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği süre boyunca devam edecek olan anma programları için merkez olarak Rabia Meydanı belirlendi.

“Rabia meydanının ortak buluşma adresi olacak etkinliklere tüm halkımızı davet ediyoruz”

Program ile ilgili bir değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, buluşmalara tüm halkı davet etti. Çiftçi, "15 Temmuz'u hiç bir zaman unutmayacağız. Bir tarafta hain bir girişim diğer tarafta iradesine, vatanına ve milletine sahip çıkan sayısız kahramanlar. İşte bu önemli günde birliğimizi ve beraberliğimizi bir kez daha hatırlatmak adına çok güzel programlar düzenledik. 6 gün sürecek ve Rabia meydanının ortak buluşma adresi olacak etkinliklere tüm halkımızı davet ediyoruz." dedi.

‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı’ belirlendi

Programlar ilk olarak Salı günü Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile Sivil Toplum Kuruluşları, Şehit aileleri ve gazilerin şehit kabirliğini ziyareti ile başlayacak. Ardından yine aynı gün Şehit Mustafa Direkli Camisinde Mevlid-i Şerif düzenlenecek.

Programların ikinci gününde (Çarşamba) ise Büyükşehir Belediye Sergi Salonu'nda İhlas Haber Ajansı tarafından '15 Temmuz Özel Resim Sergisi' yer alacak. Rabia Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim Tilaveti, şehitler için hatim duası ile devam edecek ikinci günün akşam saatlerinde ise Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapılacak.

Üçüncü günkü (Perşembe) program ise Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda Anadolu Ajansı'nın '15 Temmuz Özel Resim Sergisi' ile başlayacak. Yine aynı gün Rabia meydanında Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim Tilaveti, şehitler için hatim duası ile gün içerisinde Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapılacak ve Eyyübiye Belediyesi tarafından Grup Genç'in ilahi dinletisi sunulacak.

Balıklıgöl Dergâh Camisinde 15 Temmuz şehitleri için 100 bin hatim duasının okutulacak

Programların dördüncü gününde (Cuma) ise tüm camilerde Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılacak. Balıklıgöl Dergâh Camisinde 15 Temmuz şehitleri için 100 bin hatim duasının okutulacağı Cuma günü hutbe çıkışında halka ikramlar yapılacak. Arkeoloji Müzesi ve İl Kültür Müdürlüğü'nde Anadolu Ajansı ile Yeşilay Şanlıurfa Şubesi'nin resim sergilerinin yer alacağı gün içerisinde akşam saatlerinde ise şehit ve gazi aileleri onuruna yemek verilecek. Bu arada ilk günden itibaren Rabia Meydanında süren Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi'nin ikramları devam edecek.

Programların beşinci günü (15 Temmuz 2017 Cumartesi) Mehteran Takımı eşliğinde Nevali Oteli önünden Rabia Meydanına kadar sürecek Milli Birlik Yürüyüşü ile başlayacak. Rabia Meydanında Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için hatim duası ile devam edecek etkinliklerde açılış programı düzenlenecek. 15 Temmuz Belgeseli'nin gösterileceği meydanda daha sonra İbrahim Sadri, şiir dinletisi sunacak. Rabia Meydanındaki etkinlikler Harun Beyaz'ın ilahi dinletisi ile son bulacak.

Programların altıncı günü (Pazar) ise günün ilk anlarında Demokrasi nöbeti başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği süre boyunca devam edecek demokrasi nöbeti sürecinde yine Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi'nin ikramları devam edecek.

Valilik tarafından ilan edilen duyuru şöyle:

11 Temmuz 2017 Salı

Saat 11.00 Şehit kabirlerinin ziyaret edilmesi-valilik, garnizon komutanlığı, büyükşehir belediyesi, STK'lar, şehit aileleri ve gaziler

Yer: Şehitlik-Bediüzzaman Mezarlığı

Saat 12.37 Öğle vakti mevlidi şerif ve duaların okunması-müftülük

Yemek İkramı-Karaköprü Belediyesi

Yer: Şehit Mustafa Direkli Camii-Karaköprü

12 Temmuz 2017 Çarşamba

Saat 11.00 15 Temmuz Özel Resim Sergisi-büyükşehir belediyesi

Yer: Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ana Bina

Saat 21.00 Kur'an-ı Kerim tilaveti, şehitler için hatim duası-15 Temmuz simgesi sela-müftülük

Saat 21.27 Yatsı namazı (toplu kılınacak)-müftülük

Saat 22.00 Haliliye Belediyesi programı

Yer: Rabia Meydanı

13 Temmuz 2017 Perşembe

Saat 20.15 15 Temmuz özel resim sergisi-büyükşehir belediyesi

Saat 21.00 Kur'an-ı Kerim tilaveti, şehitler için hatim duası-15 Temmuz simgesi sela-müftülük

Saat 21.27 Yatsı namazı (toplu kılınacak)-müftülük

Saat 22.30 İlahiler, 15 Temmuz (Grup Genç)-büyükşehir belediyesi

Yer: Rabia Meydanı

14 Temmuz 2017 Cuma

Saat 11.45 Tüm camilerde Kur'an-ı Kerim tilaveti, Balıklıgöl Dergah Camii'nde 15 Temmuz şehitleri için 100 bin hatim duası, cuma hutbesi camii çıkışı halka ikram verilmesi-Eyyübiye Belediyesi

Saat 17.00 15 Temmuz Sergisi-Haliliye Belediyesi

Yer: Arkeoloji Müzesi

Saat 19.00 Resim sanatı ile 15 Temmuz süreci sergisi- Yeşilay Şanlıurfa Şubesi

Yer: Şanlıurfa İl Kültür Müdürlüğü Bahçesi

Saat 21.27 Yatsı namazı (toplu kılınacak)-müftülük

Saat 22.15 Tiyatral gösteri-15 Temmuz Direniş- Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

Yer: Rabia Meydanı

15 Temmuz 2017 Cumartesi-16 Temmuz 2017 Pazar

Saat 19.00 Milli Birlik Yürüyüşü-Haliliye Mehteran Takımı eşliğinde

Başlangıç: Nevali Otel Yanı Havaş Durağı, Bitiş: Rabia Meydanı

Saat 20.30 Kur'an-ı Kerim tilaveti, şehitler için hatim duası-müftülük

Saat 20.45 Açılış programı-protokol konuşmaları-15 Temmuz şehit ailelerine ve gazilerine günün anısına hediye takdimi

Saat 21.27 Yatsı namazı (toplu kılınacak)-müftülük

Saat 22.00 15 Temmuz belgeseli-valilik-büyükşehir belediye başkanlığı

Saat 22.30 15 Temmuz şiirleri dinletisi (İbrahim Sadri)

Saat 23.30 Marşlar ve ilahiler (Harun Beyaz)

Yer: Rabia Meydanı

Saat 00.13 81 ilde aynı anda sela okunması-Nöbetin başlayıp Cumhurbaşkanının belirlediği süre boyunca nöbetlere devam edilmesi

Saat 01.00 Cumhurbaşkanı ve yetkililerin TBMM'deki ulusa seslenişlerinin ekranlardan canlı izlenmesi

Saat 03.45 Sabah namazı (toplu kılınacak)

Yer: Rabia Meydanı

Not: 12-16 Temmuz tarihleri arasında Rabia Meydanı'nda her gece Van Büyükşehir Belediyesi tarafından çorba ikramı; Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü belediyeleri tarafındansa çay ve su ikramı yapılacaktır. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler