​Şeyh el-Hazin Türbesi yenilenecek

​DİKA tarafından yürütülen projeyle Siirt’in yetiştirdiği âlim ve bilginlere ait mekânlar restore edilecek.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Siirt’in Tillo ilçesinde bulunan Şeyh El Hazin Türbesi için geliştirilen proje için 529 bin 129 TL’lik kaynak ayırdı. Bu proje ile âlim ve bilginlere ait mekânların yeniden canlandırılması planlanıyor.

Ulusal ve bölgesel kalkınma plan ve stratejilerin uygulanmasını sağlayacak faaliyet ve projelere destek olan DİKA, 2018 yılı için bölgenin kalkınmasını güçlendirmek adına paydaşlarıyla katılım sağladığı çeşitli toplantılar, istişareler ve çalıştaylar neticesinde “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” amaçlı mali destek programı hazırladı. Bu destek programı kapsamında Tillo ilçe Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin “Şeyh El Hazin Türbesinin İnanç Turizmi” projesi için ayrılan kaynağın 529 bin 129 TL olduğu belirtildi.

Şeyh El Hazin kimdir?

Şeyh Muhammed el-Hazin, Osmanlı Devleti’nin son döneminde, Anadolu’da yetişen büyük evliyadan biridir. Nesep bakımından şeriftir. Yani Hazreti Hasan (radiyallahu anh)’ın soyundan gelmektedir. Şeyhü’l-Hazîn olarak anılan bu büyük veli, Hicri 1231, Milat 1816 yılında Siirt’in Fersaf köyünde dünyaya geldi. Onun için Şeyh Muhammed el-Fersâfî unvanıyla da bilinmektedir. İlk tahsilini babasının talebe yetiştirdiği aile medresesinde yaptı. Daha 8 yaşındayken Kur’ân-ı Kerim’i hıfzetti.

Muhitinde ve adının zikredildiği kitaplarda Şeyh Muhammed el-Fersâfî, ayrıca Şeyh Muhammed el-Hazin diye anılmaktadır. İlahi aşka dair kasidelerinden başka Onun Hazreti Peygamber'e (salallahu aleyhi vesellem) Gayâtü’l-Hayrât adı altında manzum olarak yazıp hediye ettiği ön üç kıta salevâtı şerifeleri vardır. Bu salevât, doğuda geniş bir muhitte namazlardan sonra okunmaktadır.

Doğduğu Fersaf köyünde, hicri 1309,miladi 1892 yılında vefat eden Şeyh Muhammed El-Hazîn, köyün yukarısında önceden gösterdiği yere defnedilmiştir. Henüz hayattayken burayı işaret ederek, Beni buraya defin ediniz, Çünkü Halid bin Velîd Hazretleri Siirt’i fethettiği sırada çadırını buraya kurmuştur dediği rivayet edilir. Nitekim vefatından bir yıl sonra, üzerine yapılan türbenin inşaatı sırasında temel hafriyatında kıvırcık saçlı bir şehid ile ona ait yay ve oklar bulunmuştur.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)Proje ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bölgenin turizmde rekabet gücünü artırmaya yönelik turizm altyapısı projelerinin desteklenmesi çerçevesinde 'Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi' mali destek programı kapsamına alınmıştır. Değerlendirmelerin ardından başarılı bulunarak sözleşme imzalanmış, faaliyet aşamasına gelinmiştir. Projeyle bölgedeki turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine, turizm alanlarının canlandırılması ve tanıtımının desteklenmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Tarihi, kültürel ve doğal bir miras olan tescilli olan Şeyh El Hazin Türbesi ve çevresininim korunması ve turizme kazandırılmasına yönelik düzenleme yapılarak, yörenin inanç turizmi açısından cazibe merkezi haline getirip bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilerek bölgesel rekabet edebilirlik gücünün arttırılması hedeflenmektedir.” denildi. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler