“Şiddet bölgede yaşayan insanları rehin aldı”

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen CHP Milletvekili Deniz Baykal, bölgede yaşayan insanların çok ciddi acılar çektiğini belirterek, şiddet olaylarının, bu bölgede yaşayan insanları adeta rehin aldığını söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin'e geldi. Sabah saatlerinde Mardin'e gelen Deniz Baykal ve beraberindeki heyeti havalimanında CHP İL Başkanı Mahmut Duyan, CHP üyeleri, Ahmet Türk'ün yeğenleri ve yakın çevresi karşıladı.

Baykal, buradaki temasları kapsamında 21 Kasım'da gözaltına alınan Ahmet Türk'ün ailesini ziyaret etti.

"Şiddet, bu bölgede yaşayan insanları da siyasetçileri de rehin aldı"

Ziyarette kısa bir açıklama yapan Baykal, Ahmet Türk'ün ailesini daha önce de birkaç defa ziyaret ettiğini anımsattı. Baykal, "Şiddet, bu bölgede yaşayan insanları da siyasetçileri de rehin aldı. Şiddeti siyasetin dışına mutlaka çıkartmalıyız. İnşallah başarırız." dedi. Ziyaret daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Mardin Valiliği ve adliyeyi de ziyaret etti

Baykal, ardından Mardin Adliye Sarayına geçti. Baykal'ın Cumhuriyet Başsavcısıyla görüştüğü öğrenildi.

Yaklaşık bir saat Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet özel ile görüşen Baykal, buradan Mardin Valiliği'ne geçti. Baykal, Mardin Valiliği'nin ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"Adli ve idari yetkilerle kapsamlı bir değerlendirme yaptık"

Dostluk ve nezaket ziyaretini gerçekleştirmek üzere Mardin'e geldiğini belirten Baykal, ilk olarak Ahmet Türk'ün ailesini ziyaret ettiğini hatırlattı. Hem adli hem de idari yetkililerle görüştüğünü ve kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını anımsatan Baykal, "Tabi bizim işimiz hukuk sürecine müdahale etmek olamaz, adli ve hukuku süreç kendi kuralları içinde işliyor." dedi.

"Terörü tecrit etmek lazım"

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: "Bundan sonraki her terör adımının, o terörü belli bir siyasi bekleyiş için gerçekleştirenler başta olmak üzere toplumun her kesimine, bölgede yaşayan insanlara, bütün ülkeye çok ciddi zararlar vereceği artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Biran önce herkesin aklını başına almaya ihtiyacı vardır. Terörle bir yere varmak mümkün değildir. Terörün masum insanları kurban etmesine, terörle bağlantısı olmayan insanları kendi çekim alanının içine çekmesine izin vermemek lazımdır. Terörü tecrit etmek lazımdır."

"Bu bölge 300 bin insanın göç etmek zorunda kaldığı bir ortam yaşadı"

özellikle bölgede yaşayan insanların çok ciddi acılar çektiğine dikkat çeken Baykal, "Bu bölge 300 bin insanın göç etmek zorunda kaldığı bir ortam yaşadı. Yüzlerce, binlerce insan kaybedildi. Hayat durdu ve doğal bir yaşam aylarca sürdürülemez hale geldi. Büyük acılar yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Bu yaşanan olayların 2 temel gerçeği vardır. Bunların birincisi şiddetle bir yere varılmadığı net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu kadar acı yaşanmıştır, bu kadar kayıp verilmiştir. Günde 10'nun üzerinde insanları kaybettiğimiz dönemleri yaşadık. Ama şiddete teslim olmama iradesi, şiddeti etkisiz kılma iradesi en küçük bir gerileme yaşamadan bütün ülkede ayakta kaldı. Türkiye, şiddete boyun eğmedi, eğmeyecek. Şiddetin acısını çeken ve bu bölgede yaşayan insanlar artık yeni durum değerlendirmesi yapmaya başladılar. Ve şiddet politikasının sahiplerine yönelik değerlendirmelerini gözden geçirdiler. Şiddet, bir toplu intihardır. Hem kendileri için hem de hedef seçtikleri için. Bununla bir yere varılmaz, bunu bırakalım artık. Terörle ne elde ettin ki sürdürmeye devam edeceksin. Yazık değil mi? Buradaki insanlara yazık değil mi? Ne oldu, yapanlar ne kazandı, buna gerek yok. Bitirelim artık bunu." diye konuştu.

Baykal ve beraberindekiler, daha sonra Ankara'ya dönmek üzere kentten ayrıldılar. (M. Salih Keskin- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler