​

Öğretmenlere yönelik yapılan fiili saldırılar ve mülakatla yapılan atamalara tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı, öğretmen şiddete karşı yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini belirtti.

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi, öğretmenlere yönelik son zamanlarda artan fiili saldırılar ve mülakatla yapılan atamalara tepki amaçlı bir basın açıklaması düzenledi.

Sendika binasında düzenlenen basın açıklamasını Şube Başkanı İbrahim Coşkun okudu. Coşkun, öğretmen performansı uygulaması ile mülakatla yapılan atamalar ve sözleşmeli öğretmen atamalarından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

"Performans değerlendirme taslağının hiçbir hukuki ve kanuni dayanağı yoktur"

Coşkun, "Performans değerlendirme taslağının hiçbir hukuki ve kanuni dayanağı yoktur. Eğitim gibi uzun erimli, sonuçları hemen alınamayan bir süreçte, anlık veya kısa vadeli performans ölçümünün mümkün olmadığı eğitimi bilenlerce açık bir gerçektir. Meslekleriyle ilgili konularda söz hakkı verilmeyen, politika belirlenirken tecrübesine müracaat edilmeyen, içerik, yöntem ve materyalleri seçme ve okul yönetimiyle ilgili karar süreçlerine hiçbir zaman dâhil edilmeyen, neredeyse eğitimin çeperinin kenarına sıkıştırılan öğretmenlerimizin, tüm bu yanlışların ayyuka çıktığı bir dönemde tek sorumlu ilan edilmesi anlamına gelecek performans taslağını haksız bir değerlendirme ve hukuksuz bir uygulama olarak görüyoruz." dedi.

Performans değerlendirme taslağının birçok sıkıntıya sebep olacağını söyleyen Coşkun, "Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır. Okulların bunduğu sosyal konumu, ekonomik imkânlarını, fiziki donanım ve altyapılarını, öğrenci profilini, ebeveynlerin statüleri arasındaki farkları dikkate almayan bir değerlendirme anlayışı ülke gerçeklerinden de uzaktır. Bu durum, eşitsizlikler içinde adalet aramak, yeni hak kayıplarına kapı aralamak, yeni çatışma alanları üretmekten başka bir işe yaramayacaktır." ifadelerini kullandı.

"Şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenlemeler yapılmasını talep ediyoruz"

Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur ettiğini söyleyen Coşkun, "Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur etmekte, eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Önceden itibarın, ihtimamın ve saygının odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür. Aklıselim insanlar için bu bir mesleğin yıpranması değil bir milletin geleceğinin yok edilmesidir. Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara haline gelmiş bu şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğini düşürmektedir." dedi.

Son günlerde artan şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenlemeler yapılmasını talep ettiklerini ifade eden Coşkun, "Öğretmenlerin zorbalarca darp edilmemesi için tüm eğitim kurumlarından sesleniyor, şiddete dur diyoruz. Bu şiddet olaylarına dur diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayan kişiler hak ettikleri cezaya çarptırılmazlar ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmaz ise çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması artık kaçınılmazdır. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenlemeler yapılmasını acilen talep ediyor ve bekliyoruz." şeklinde konuştu.

"Performans değerlendirme taslağına hayır" diyen Coşkun, son olarak, Türkiye genelinde 81 ilde performans taslağına itiraz olarak imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

Yapılan basın açıklamasının ardından sendika üyeleri ve eğitimciler, "Performans Değerlendirmesi" ve "Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddet" dilekçelerini imzaladılar. (Hüseyin Sayhar-İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler