Sigorta şirketi kuraklıktan zarar gören çiftçiyi mağdur etti

Nusaybin’de kuraklıktan dolayı zarar gören çiftçinin sigorta şirketi tarafından mağdur edildiği iddia edildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde kuraklıktan dolayı zarar gören çiftçilerle ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Doğru ile Çiftçiler Derneği Başkanı Mehmet Latif Köseoğlu, çiftçinin sigorta şirketi tarafından mağdur edildiğini ileri sürdüler.

Sözleşmenin şahıs bazlı değil ilçe bazlı yapılarak çiftinin kandırıldığı iddia edilirken, yaşanan mağduriyetin giderilmesini talep ettiler.

280 dekar kuru arazinin yüzde 100’ü kurudu”
Nusaybin Ziraat Odası Başkanı Doğru, Nusaybin’de 400 bin dekara yakın araziden 120 bin dekara yakını sulu arazi, geri kalan 280 bin dekar arazinin kuru olduğunu ifade etti.

Kuru arazinin yüzde 100 kuruduğunu ve çiftçinin hiç bir şekilde mahsul alamadığını kaydeden Doğru, “Bazı çiftçilerimiz TARSİM Kuraklık sigortasını yapmışlar. Sigorta esnasında kocaman kâğıtlara küçük küçük yazılar okunmadan imzalanmış. Şahıs veya arazi bazlıdan ziyade çiftçiyi kandırmak için kuraklıkta 'ilçe bazlı' diye bir madde konulmuş. Sigorta şirketleri bu maddeyle sadece ve sadece çiftçiyi kandırmak ve dolandırmak için yaptılar.” diye konuştu.

Arazilerin kuruduğu tarım raporlarıyla mevcut”
Doğru, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çiftçilerimizle birlikte İlçe Tarım ve Orman Bakanlığına gittik. Nusaybin'deki kuru tarlaların yüzde yüz zarar gördüğüne dair elimizde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün tuttuğu rapor var. Biz bunu sigorta şirketine götürdüğümüzde bu raporları değil anlaşmadaki maddeyi önümüze çıkarıyorlar. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü değil eksperlerin raporlarını dikkate alıyorlar. Çiftçilerimiz çok zarar görmektedir. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün raporlarına göre arazilerimiz yüzde yüz kuruduğu için fatura desteğinden de yararlanamıyoruz. Çiftçimiz hem cebinde para verdiği için zarar görmüştür hem zararını karşılayamadığı için zarar görmüştür hem de faturaları işleme konulmadığı zarar görmüştür. Devletin verdiği destekten de mahrum kalmıştır. Biran önce çiftçimizin zararlarının giderilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için hükümetimizden ve yetkililerden destek talep ediyoruz.”

Çiftçilerin kuraklıktan dolayı büyük zarar ettiğini kaydeden Çiftçiler Derneği Başkanı Mehmet Latif Köseoğlu da, mağduriyetin giderilmesi için sigorta şirketinin yapılması gereken ödemeyi yapması gerektiğini söyledi. (Cihat Şayık-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler