Siirt’te

Siirt Belediyesi ile Trabzon'un Ortahisar İlçe Belediyesi tarafından "Hamsi Festivali" gerçekleştirdi.

Siirt Belediyesi ile Trabzon'un Ortahisar Belediyesinin işbirliğiye Siirt’in 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda "Hamsi Festivali" düzenlendi.

"Biriz, beraberiz, kardeşiz" sloganıyla Siirt’in 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda ilk kez düzenlenen "Hamsi Festivali", renkli görüntülere sahne oldu.

Festival öncesinde, Ortahisar Belediyesi tarafından getirilen 20 ton hamsi, Siirt Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi çalışanları tarafından mangallar üzerinde pişirilerek Sirtli vatandaşlara ikram edildi.

Festivalde hamsinin yanı sıra Siirt’in yöresel ürünleri olan fıstık, zivzik narı, bıtım sabunu, pervari karakovan balı ve Siirtli kadınların kendi elleri ile işledikleri el işleri, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda kurulan sergilerde yer aldı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın binlerce vatandaşın katılımıyla meydanı dolduran vatandaşlara hamsinin yanı sıra Trabzon ekmeği ve helvası dağıtıldı.

"Hamsi Festivali'ne, Ortahisar Belediyesinden görevli olarak katılan Zafer Mert, " Trabzon’dan Siirtli kardeşlerimize 20 ton hamsi, helvamızı ve ekmeğimizi getirdik. İçişleri Bakanlığının "Kardeşlik Projesi" kapsamında geçen sene Mardin ile başlayan ve Siirt’te devam eden hamsi festivalinde bulunmaktayız. Organizasyonu Siirt Belediyesi ile beraber yaptık. Siirt’in insanlarını çok sevdik. İnsanları çok sosyal Siirt’te bulunmaktan çok memnunuz inşallah bir daha ki sene Siirtli kardeşlerimiz Trabzon’a gelerek fıstık festivali düzenler." ifadelerini kulandı.

Daha sonra Siirtli bir vatandaşa hamsinin pişirilmesi ile ilgili püf noktaları gösteren Mert, hamsinin yendikten sonra mutlaka helva tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Bu tür festivallerin yöresel ürünlerin tanıtılmasına katkı sağladığını belirten Sabiha Hazar, " Festivale, Siirt’in Kurtalan İlçesinden katılıyorum yaklaşık 27 yıldır el işlemesi ürünleri satarak aileme katkıda bulunuyorum. Buraya yaptığımız ürünler satmaya geldik. Amacımız genç kızlarımızın becerilerini arttırmak ve boş zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak. El işlemeleri olarak bebek pikeleri, nevresim takımları, bohçalarımız, battaniyelerimiz, örgülerimiz ve çeyiz için düşünebileceğiniz her şey bulunmakta." şeklinde konuştu.

Festivallerin halkları birbirlerine kaynaştırmak üzere yapılan etkinlikler olduğunu, bu tür etkinlikleri tasvip ettiğini belirten Siirt Fıstığı Ticari İşleme Tesisi Yönetim Kurulu Üyesi Erol Avcı, "Siirt halkının da bu tür etkinliklere ihtiyacı var ve bu etkenliğin aynısının Trabzon’da da "Fıstık Festivali" olarak gerçekleşmesi temennisinde bulunuyorum." dedi.

"Kardeşlik Köprüsü Projesi" kapsamında düzenlenen "Hamsi Festivali'ne, Kamu Denetçiliği Başkanı Şeref Malkoç, Vali Ali Fuat Atik, Siirt Milet Vekili Osman Ören, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dişad, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay ve vatandaşlar katıldı. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler