“Silahlı kuvvetler güçlenecek”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, savunma reformu ile silahlı kuvvetlerin kendi alanında güçleneceğini söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğiyle düzenlenen İstişare Toplantısı'nda Bursa'daki yerli ve yabancı yatırımcılarla buluştu.

Toplantıya, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri, BTSO İstişare Heyeti ve Bursalı yatırımcılar katıldı.

Toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü, "Savunma reformu ile silahlı kuvvetlerimiz kendi alanında çok daha güçlenecek." dedi.

BTSO Hizmet Binası'nda düzenlenen İstişare Toplantısı öncesinde Bakan Faruk özlü'ye BTSO'nun çalışmaları ve kuruluş alt yapısı 1 yıl gibi kısa sürede tamamlanan TEKNOSAB projesi hakkında brifing verildi. Ardından düzenlenen İstişare Toplantısı'nda konuşan Faruk özlü, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye milletinin milli iradesi ve inancıyla engellendiğini söyledi. Bu olaydan sonra ortaya konan milli birlik ve beraberliğin tüm dünyaya örnek gösterildiğini kaydeden Bakan özlü, artık herkesin işine dört kolla sarılması gerektiğini ifade etti. Hükümet olarak iş dünyasının üretimine ve ihracatına daha fazla katkı sağlamak için çalıştıklarını ifade eden özlü, ‘65. Hükümet bir reform ve icraat hükümeti olarak kuruldu. Bizler de bunun gereği olarak iş dünyamız ile istişare ederek yeni reformları hayata geçirmek istiyoruz. Bugün buraya gelmemdeki en önemli amaç da Bursa iş dünyasının taleplerini dinlemektir. Daha çok icraat ve daha çok reform için katkılarınızı bekliyoruz'' diye konuştu.

"Silahlı kuvvetler güçlenecek"

Türkiye ekonomisinde reform niteliği taşıyan çalışmalar hakkında bilgiler sunan Bakan özlü, Savunma reformu alanındaki çalışmalara da değindi. Savunma teknolojileri konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduğunu belirten Bakan özlü, şunları söyledi: "2007'den sonra dünyadaki bütün silahlı kuvvetler ve orduların gerçekleştirdikleri savunma reformlarını okudum ve inceledim. Geçmişte onlarla ilgili raporlar yazdım. Hükümetimizin en son hayata geçirdiği kararname ile ortaya koyduğu düzenleme, bir reform niteliği taşıyor. Bu reform, uzun zamandır üzerinde tartışılan konuların icraata geçirilmesidir. Emin olun, savunma reformu ile silahlı kuvvetlerimiz kendi alanında çok daha güçlenecektir."

Bursa, Türkiye'nin ikinci ihracatçı kenti

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bakan Faruk özlü'nün ilk ziyaretini Bursa'ya gerçekleştirmesinin kentin vizyonu ve hedefleri açısından büyük anlam ifade ettiğini söyledi. Bursa'nın Türkiye ekonomisine yön veren bir kent olduğunu belirten Başkan İbrahim Burkay, 1.000'e yakın yabancı sermayeli şirketin faaliyet gösterdiği Bursa'nın Türkiye'nin ikinci ihracatçı şehri olduğunu vurguladı. Bursa'nın 112 ülkeden daha fazla ihracat yaptığını da vurgulayan Burkay, "Bursa iş dünyası olarak tek derdimiz Türkiye'nin ve Bursa'nın ekonomik hedeflerine ulaşmasını sağlamaktır. Bu vizyon ve misyonla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kentimizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz" dedi.

Toplantının sonunda Bakan özlü, kendi adına dikilen 16 fidan için hazırlanan sertifikayı Başkan Burkay'ın elinden aldı. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

TEKNOSAB'I havadan incelediler

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı özlü, BTSO'daki İstişare Toplantısının ardından Türkiye'nin ileri teknoloji üretimine büyük katkı sağlayacak Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nin (TEKNOSAB) yapılacağı araziyi helikopterle havada inceledi. Bakan özlü'ye, Vali İzzettin Küçük, BTSO Başkanı Burkay ve Başkan Altepe eşlik etti. Başkan Burkay, TEKNOSAB Projesinin son durumu ile ilgili Bakan özlü'ye bilgiler verdi. (FİKRET öZKAN )

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler