Silopi’deki STK’lar tek çatı altında birleşti

​Şırnak’ın Silopi ilçesindeki sivil toplum kuruluşlar, tek çatı altında birleşerek platform kurdu.

Silopi’deki sivil toplum kuruluşları, yapılan istişarelerin sonucunda ‘Silopi Platformu’ çatısı altında birleşme kararı aldı.

Silopi’de faaliyetlerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ilçenin sorun ve sıkıntılarına çözüm kavuşturma amacıyla bir araya gelerek istişarelerde bulundular. Yapılan istişareler sonucunda sivil toplum kuruluşları, Silopi Platformu çatısı altında birleşti.

Yapılan son toplantının ardından basın açıklamasını okuyan GİRİK AMO Derneği başkanı Kemal Özdemir Silopi Platformu'nun kuruluşunu ilan etti.

Platform oluşturulması konusunda emeği geçen STK’lara, kanaat önderlerine, ulusal ve yerel basın mensuplarına, esnafa, oda başkanları da siyasi parti temsilcilerine ve tüm vatandaşlara teşekkür ederek söze başlayan Kemal Özdemir, "Platformun ilçemizin sesi olmasını diler, ilçemize hayırlara vesile olmasını dilerim." dedi.

"Platformun en büyük misyonu ilçemizin sosyal kültürel standartlarının yükselmesine katkı sunmaktır"

Platform olarak bir arada gelmelerinin tek amacı, Silopi’yi kalkındırmakla beraber toplumsal birlikteliği ve sosyal barışın tesisini sağlamak olduğuna vurgu yapan Özdemir, "Platformun en büyük misyonu yaşadığımız şehir olan ilçemizin sosyal kültürel standartların yükselmesine katkı sunma amacıdır. Bu vizyon çerçevesinde şehrimizde faaliyet gösteren bütün siyasi partiler, STK’lar, toplumun iç dinamikleri olan kanaat önderleri, aydınları, toplumun bütün erkleri bu kapsamda katkı sunması elzemdir. Platform olarak bir arada bulunmamızın tek amacı şehrimizi kalkındırmakla beraber toplumsal birlikteliği ve sosyal barışın tesisini sağlamaktır. Her türlü ötekileştirmeyi bertaraf ederek Din, dil, ırk siyasi görüş, kabile, aşiret, STK, sendika, siyasi parti ve her türlü görüşümüzü bir kenara bırakarak, birçok konuda sahipsiz bırakılan şehrimize yeni ve taze bir kan getirmektir. Tek partimiz, tek davamız, tek sevdamız, tek aşkımız, tek ideolojimiz ve tek yaşantımız yüzde 90’nın geçtiği kısaca ilçemiz olan Silopi’ye odaklanmaktır. Ve bu ülkü ile hareket etmektir." dedi.

Bu platformun ilçenin gür sesi olacağı, temel sorunların çözümü için azami gayret ve çaba göstereceğinden kimsenin şüphe duymamasını isteyen Özdemir, "Dili, dini, ırkı, mezhebi, siyasi görüşü ne olursa olsun herkes aynı hedefe hizmet edecek, ilçemizin sorun ve sıkıntılarının çözümü için çaba gösterilecektir ve çözüm yolları aranacaktır. Hiç kimseyi kırmadan, kötülemeden ilçemizin temel değerleri olan örf ve adetlerimiz baz alınarak kanun ve yasalar çerçevesinde ilçemizin, memleketimizin daha güzel yaşanılabilir bir ilçe olması için gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışmalar yapacaklarından hiç kimsenin şüphesi olmasın." ifadelerini kullandı.

Özdemir, platformun kuruluşunda yer alan sivil toplum kuruluşları isimlerini şöyle sıraladı:

"Girikamo Koruma Kalkındırma Sanat ve kültür Derneği, Şırnak Talasemi Derneği, Silopi Engeliler dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Silopi Kuyumcular Derneği, 1960 Silopi Spor Derneği, Şırnak fikri Asım düşünce Derneği, Sefine-i Nuh Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Birlik ve Beraberliğe Çağrı Derneği, Silopi Ak Ocakları Derneği, Silopi Kadın girişimciler Derneği, Silopi Muhtarlar Derneği, Yaşama Destek Arama ve Kurtarma Derneği, Silopi ilçesini Koruma Geliştirme ve Sanatsever Gençler Derneği, Kızılay Derneği, Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği." (Ahmet Uçar- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler