Silopili öğrencilerden örnek temizlik uygulaması

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ilköğretim öğrencileri ‘Okulum Temiz’ etkinliği düzenleyerek örnek bir uygulamayı hayata geçirdi.

Şırnak’ın Silopi ilçesi İpekyolu İlkokulunun öğrencileri, hazırladıkları afişler ile teneffüs aralarında hem temizlik yapıyor hem de diğer öğrencilere temizlik konusunda uyarılarda bulunuyor.

Okulun 6.sınıf öğrencilerinin talebi üzerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Fatma Betül Yavuz ‘Okulum Temiz’ projesini başlattı.

Projede teneffüs ziline 5 dakika kala öğrenciler temizlik bilincini anlatan yazıların yer aldığı kendi hazırladıkları pankart ve çift taraflı reklam afişini boyunlarına geçiriyor. Zilin çalması ile birlikte okulun koridorlarından başlayarak kütüphane, kantin, bahçeye kadar dağılan öğrenciler hem yerlerdeki çöpleri topluyor hem de diğer öğrencilere uyarılarda bulunarak temizlik konusunda bilgilendirme yapıyor.

Öğretmenlerin de eşlik ettiği teneffüs arasında yerdeki çöpleri toplayarak okulun çöp kovalarına bırakan öğrenciler ders zili çaldığında sınıflarına geçiyor. Öğrenciler temizlik ahlakının yanında bir birlerine saygılı olmaları ve küfür etmeleri konusunda da bilinçlendirmeler yapılıyor.

Öğrencilerin talebi üzerine böyle proje başlattıklarını açıklayan İpekyolu İlkokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Fatma Betül Yavuz, "Öğrencilerimizin farkındalığını arttırmak için böyle bir projeye başvurduk. Kendi aramızda okulumuz için böyle bir şey düşündük. Buradaki amaç öğrencilerimiz gün içinde unutuyorlar hatırlatmak gerekiyor. Yere çöp atmamak gibi kötü alışkanlıklarından vazgeçerler. Bu amaçla böyle bir proje yaptık." diye konuştu.

Okulun temiz tutulması için konuyu öğretmenlerine götürdüklerini ve olumlu sonuç aldıklarını belirten 6'ncı sınıf öğrencisi Nehir Denli, "Din kültürü öğretmenimizle böyle bir proje hazırlamak istedik. Birkaç gün boyunca bu konu hakkında konuştuk. Beraber çalışarak hazırladık. Okulumuzun daha temiz ve düzenli olabilmesi için bu projeyi hazırladık." diye belirtti.

Öğrenci Rojin Barkın ise "Bu projeyi okulumuzun daha temiz olması için yaptık. Okul dışında da böyle olmalarını istiyorum. Evlerini nasıl temiz tutuyorlarsa okullarını da aynı şekilde temiz tutmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı. (Ahmet Uçar- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler