Şırnak halkı yarasını sarmaya çalışıyor

Aylarca devam eden sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasının ardından yaralarını sarmaya çalışan Şırnaklılar, mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.

Şırnak'ta PKK'nin çukur ve barikat siyasetinin ardından şehir merkezinde 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 14 Kasım'da kısmi olarak kaldırılmıştı.

Yasağın kısmen kaldırılmasıyla Şırnaklılar, çatışmalarda zarar gören ev ve işyerlerinin tadilatını yaparak, yaralarını sarmaya çalışıyor.

Yetkililere çağrıda bulunarak mağduriyetlerinin giderilmesini talep eden halk, bir daha bu tür durumlarla karşılaşmak istemediklerini söyledi.

Aylarca süren yasak nedeniyle işyerini açamadığını belirten Süleyman Çiftçi adlı esnaf, "Evimiz, işyerlerimiz gitti. Sokağa çıkma yasağından önce PKK nedeniyle iş yapamıyorduk, dükkânlarımız sürekli kapalıydı. Bu 8 ayı da eklersek yaklaşık 20 aydır mağduriyet yaşıyoruz. Artık insanlar PKK'den nefret ediyor. İnsanların mağduriyet yaşamamasını istiyoruz. Devlet mağduriyetimizi gidersin, millet perişan olmasın." dedi.

"Evlerin yıkıldığı için millet dışarıdadır"

Halkın büyük çoğunluğunun evinin yıkıldığını dile getiren Çiftçi, sözlerini şöyle tamamladı:

Evlerin büyük çoğunluğu yıkıldığı için millet dışarıdadır. Bazı evlerde üç aile kalıyor. Bu aileler çocuklarını okula kaydetmek istiyorlar ama kayıt yapamıyorlar. Çocuklar okula bile gidemiyor. Bütün mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

Yasak süresinde birçok zorluk yaşadıklarını ifade eden Zekeriya Tatar adlı esnaf, halkın barınma sorununun giderilmesini istedi.

"Memleketimizi yıktılar, insanlarımız mağdur oldu"

Tatar, "Birçok mağduriyet yaşadık, zarar gördük. Memleketimizi yıktılar, insanlarımız mağdur oldular. Evleri yıkılan Şırnaklıların beyaz eşyaları, battaniyeleri gibi eşyaları da gitti. Hem insanlarımızın barınma ihtiyacının karşılanmasını hem de yakacak, erzak ve benzeri yardımların yapılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Günlük hayatımıza devam etmek istiyoruz"

"Bundan sonra huzur ve kardeşlik istiyoruz" diyen Şahin Üzen ise "Bütün kötü şeyler başımızdan gitsin. İslam kardeşliğinin gelmesi lazım. Evlerimiz, her şeyimiz yıkıldı. Elimizde bir şey kalmadı. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyoruz. Evlerimizi yapsınlar. İşimize, günlük hayatımıza devam edelim." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler