“Şırnak halkı yardıma muhtaçtır”

Şırnak’ta çatışmaların halkı mağdur ettiğini belirten Nuh Eğitim-Der Başkanı Nurettin Tatar, mağduriyetlerin giderilmesi çağrısında bulundu.

Nuh Eğitim, Kültür, Sağlık ve Dayanışma Derneği (Nuh Eğitim-Der) Başkanı Nurettin Tatar, çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarıyla mağdur edilen Şırnak halkının durumu hakkında değerlendirme yaptı.

Yasağın yarın kısmi olarak kaldırılacağı Şırnak'ta halkın mağdur durumda olduğunu söyleyen Tatar, yetkililere çağrıda bulunarak bu mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Tatar, "Halk, bu süreçte çok fazla sıkıntı çekti. Burada kalanlar elektrik, su ve yiyecek konusunda sıkıntı yaşadılar. Patlayan bombalardan dolayı çocukların psikolojisi bozuldu. Kimse yasağın bu kadar uzun olacağını bilemiyordu. Dışarıya göç edenler ellerindeki her şeyi bitirdiler. Kimin neyi varsa gitti. 82 günlük çatışmalar bitti ama bu sefer yıkım dönemi başladı. Şimdi şehrin kahir ekseriyeti yıkılıyor. Bunun gerekçesi de binaların zarar görmesi, kentsel dönüşüm adı altında yeni planların ortaya konması." dedi.

"Yaraların telafi edilmesi uzun süreç gerektiriyor"

Uzun süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle şehrin 60 bin göç verdiğini dile getiren Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

Göç eden halk dönse bile evi, işi yok. Şehrin çalışma alanları tamamen yıkıldı. Bankalar dışında hiçbir şey kalmadı. Camilerin yarısından fazlası zarar gördü, 2 cami tamamen yıkıldı, 13 cami kullanılmaz hale geldi. Okulların bir kısmı yıkıldı, bir kısmı ağır hasar aldı. Kamu kuruluşları kullanılmaz hale geldi. İnsanlarda derin yaralar oluştu. Bu yaraların telafi edilmesi uzun süreç gerektiriyor.

"Halkımızın bir nebze de olsa ihtiyacını gidereceğiz"

Yasağın kaldırılmasının ardından bazı projeleri uygulamaya çalışacaklarını söyleyen Tatar, "Dernek olarak yasak sürecinde kısıtlı bir şekilde yardım dağıtabildik. Buradaki halkın hepsi ihtiyaç sahibi. Valilik tarafından 8 ayda 3 defa gıda yardımı oldu. Bu da vatandaşların ihtiyacını karşılamadı. Yasağın kalkmasıyla bazı şeyler planlamışız. Bir nebze de olsa halkımızın ihtiyacını gidereceğiz. Temennimiz halkımızın mağduriyetinin giderilmesidir." ifadelerini kullandı.

Tatar, mağduriyetlerin giderilmesi için yetkililere çağrıda bulunarak, "Şırnaklı evini, işini, eşyasını, her şeyini kaybetti. Her şeye muhtaçtırlar. Kış kapıda olduğu için özellikle kışlığa ihtiyaçları var. Barınabilecek bir yer, kışlık giyim ve diğer ihtiyaçların temin edilmesi lazım. Bunun için herkese çağırıda bulunuyoruz. Suriye ve Irak'taki kardeşlerimiz ne kadar muhtaçsa Şırnaklılar da o kadar muhtaçtır. Başta yetkililer olmak üzere âlimlere, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarına iş düşüyor. Ciddi adımlar atılması lazım." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 8 aydır sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak'ta, yarından itibaren 05.00 ile 22.00 saatleri arasında yasak kısmi olarak kaldırılacak. (M. Hüseyin Temel/M. Salih Keskin–İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler