Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’deki siyasi istikrarsızlıkların mevcut sistem nedeniyle oluştuğunu, mevcut sistemin pek çok hastalığının bulunduğunu ve vesayetçi bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Bir dizi açılışa katılmak üzere Gaziantep'e gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencilerine "Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi"ni anlattı.

Gaziantep Üniversitesinde "Genç Kürsü" programı toplantısına katılarak öğrencilere 'Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni anlatan Kurtulmuş, "Şu anda sahip olduğumuz bu sistem sıkıntılıdır. 67 yıldır çok partili bir sistemimiz var. Sistem çatışmacı ve vesayetçi bir sistemdir. Bu durum Türkiye'ye onlarca yıl kaybettirdi." dedi.

Türkiye'de her cumhurbaşkanlığı seçiminin sıkıntılı geçtiğini belirten Kurtulmuş, geçmiş dönemlerde cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında yaşanan krizlere, bu krizler sonucu ortaya çıkan ekonomik, sosyal sorunlara işaret ederek, siyasi istikrarsızlıkların mevcut sistem nedeniyle oluştuğunu belirtti.

"Yönetimdeki çift başlılığı ortadan kaldıracağız"

Kurtulmuş, "Cumhurbaşkanı azınlık bir grup tarafından seçilmiştir. 367 garabetini gündeme getirdiler biz cumhurbaşkanı seçimini yapamadık. Ama millet buna 'dur' dedi. 2014'te Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçti. Şimdi yeni anayasayla vesayeti bir kenara bırakıyoruz. Yönetimdeki çift başlılığı ortadan kaldıracağız. Çünkü çift başlılığın çatışma ve çekişme dışında bir yararı da yoktur. Türkiye'de birçok örneği var. özal'ın yıllar önceki planına izin verilseydi ne DEAŞ ne de PYD olmayacaktı. Anayasa kitapçığı fırlatılmasının Türkiye'ye ne kadar zarara mal olduğunu biliyorsunuz. Sistem kötü bir kısım yetki cumhurbaşkanı bir kısım yetkiyi başbakana vermiş. Yeni sistemle bu karmaşık durum ortadan kalkacak. İnşallah milletimiz 16 Nisan'da 'evet' diyecek."ifadelerini kullandı.

"Evet' dese 'hayır' da dese benim halkım diyecek, size ne?"

İlk defa Türkiye'deki bir seçime dışarıdan müdahale edildiği söyleyen Kurtulmuş, şöyle devam etti: "İlk sefer Türkiye siyasi tarihinde Türkiye'nin seçimine dışarıdan müdahale olmuştur. Bu doğrudan doğruya bir dış müdahaledir. Türkiye'nin referandumundan elinizi çekin ve Türkiye halkının kararına burnunuzu sokmayın. 'Evet' dese 'hayır' da dese benim halkım diyecek. Size ne? Ama öyle görünüyor ki bu beyleri ateş sarmış. Bu beylerin güçlü Türkiye'den ciddi korkuları var. Onun için hayır cephesine destek veriyorlar."

Kurtulmuş, Hollanda Rotterdam'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya destek için toplanan Türkiye vatandaşlarına polislerin köpekle saldırdığı fotoğrafları ile Almanya'daki PKK'nin gösterilerine ait fotoğrafları da gençlere göstererek, Avrupa'nın çifte standartlı tutumuna sert tepki gösterdi.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını cevapladı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler