Geçtiğimiz günlerde silahlı saldırıya uğrayan Doğruhaber Gazetesine sivil toplum kuruluşları tarafından ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulunuldu.

Geçtiğimiz Pazar günü saat 04.00 sıralarında silahlı ve molotoflu saldırıya uğrayan Doğruhaber Gazetesine destek ziyaretleri devam ediyor.

İnsan Hakları Cemiyeti Genel Başkanı Mehmet Karadağ, HÜRDER Genel Başkanı Şaban Dalgın, Diyarbakır Medya Konseyi İl Temsilcisi Eyüphan Kaya, Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı ve beraberlerindeki heyet, Doğruhaber Gazetesi Diyarbakır temsilciliğine ‘Geçmiş olsun' ziyaretinde bulundu.

STK heyetini, Doğruhaber Gazetesi sahibi Ahmet özdemir ve Doğru Haber Gazetesi Bölge Temsilcisi Mehmet Baran karşıladı.

"Doğruhaber gazetesine yapılan saldırıyı bize yapılmış kabul ediyoruz"

Ziyaret sırasında konuşan İnsan Hakları Cemiyeti Genel Başkanı Mehmet Karadağ, "İslami basın alanında doğru haberleri ile örnek çalışmalarıyla öne çıkan gazetenize yapılan saldırıyı lanetliyoruz. Bu saldırıyı planlayanların planları boşa çıkacaktır. İslami camialar gazeteye yapılan bu saldırıyı kendilerine yapılmış kabul ediyorlar. Aynı şekilde biz İnsan Hakları Cemiyeti olarak doğru haber gazetesine yapılan saldırıyı bize yapılmış olarak kabul ediyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlardan saldırıya uğrayan gazeteye sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bu saldırının gazete çalışanlarının azmini daha fazla arttıracağına inanıyoruz. Bu saldırıyı yapanları yakalamak faillerini ortaya çıkarmak, hükümetin üzerine bir vazifedir. İstanbul gibi metropol bir şehirde bir gazeteye yapılan saldırının faillerinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Bu konuda gerekli sorumluluğun ortaya konulması gerekiyor, aksi halde bu vebal onların üzerindedir." dedi.

"Faillerin derhal yakalanıp adaletin uygulanmasını bekliyoruz"

Saldırıyı yapanları lanetlediklerini açıklayan Hür-Der başkanı Şaban Dalgın da, "Saldırının faillerinin derhal yakalanıp adaletin uygulanmasını bekliyoruz. Doğru Haber gazetesine yapılan saldırıya karşı yeterince tepki göremedik. Tepki göstermeyenleri, özgür irade sahibi olmaya, neyin doğru neyin yanlış olduğunu kavramaya çağırıyorum. Yanlış olan bir olay var ortada. Basın, Yayın, İnsan hakları kuruluşları ve diğerlerini bu saldırıya tepki göstermeye ve duyarlı olmaya çağırıyoruz." şeklinde konuştu.

"Günlük aboneniz olmayı kabul ediyorum"

Diyarbakır Medya Konseyi (MEDKO) İl temsilcisi Eyüphan Kaya ise konuşmasında, "Vatandaşın haber alma hakkı medya aracılığıyla olabiliyor. özellikle doğru habere ulaşmak esas ve elzemdir. Galiba bu karanlık güçlerin bundan bir endişesi var ki, Doğru Haber'e saldırı düzenlediler. Dileğim Doğru Haber niteliğinde gazetelerin sayılarının artmasıdır. 1 Kasım itibariyle günlük yayına başlama kararınızın şimdiden hem hayırlı olmasını diliyor ve aboneniz olmayı kabul ediyorum." diyerek doğru habere açık destek verdi.

Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı da, "Fikir hürriyeti önemlidir. Dolayısıyla basın, fikirlerin dile getirmeye aracı bir vasıtadır. Buna silah ile saldırmak, cesareti yetersiz ve kabiliyeti eksik kimselerin işidir. Bu saldırıyı sert bir dille kınıyoruz." dedi.

"Yaptığımız doğru haberler ile birilerini rahatsız etmişiz"

Destek ziyaretinde bulunanlara teşekkür eden Doğruhaber Gazetesi sahibi Ahmet özdemir, "Malumunuz olduğu üzere bir medya organına ufak bir saldırı yapıldığında görüyoruz ki, çeşitli yerlerden tepkiler ortaya çıkıyor. Ancak Doğru Haber'e yapılan saldırı yeteri kadar görülmedi. Demek ki yaptığımız doğru haberler ile birilerini rahatsız etmişiz. Bu saldırı azmimizi arttıracak, gayretlerimizi çoğaltacaktır." diye konuştu. (M. Sıddık Bilge – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler